Teraristika sa stáva stále častejším hobby. Aké sú zásady?

Chov exotických plazov láka stále viac milovníkov zvierat. Exotickí jaštery, hady alebo korytnačky sa stávajú netradičnými, ale prekvapivo obľúbenými domácimi miláčikmi. Ich chov má však svoje pravidlá a často nie je jednoduchý.

Bez informácií to nejde

Prvým krokom pri zriaďovaní terária je samozrejme získať dostatok informácií. Rad druhov plazov má veľmi špecifické nároky na potravu či životné prostredie. Zabudnúť nesmiete ani na zmeny v priebehu života. Mnoho druhov plazov sa vyznačuje dlhovekosťou a stálym telesným rastom. Malá korytnačka, ktoré stačí malé terárium na skrini, môže za niekoľkých rokov narásť na veľkosť niekoľkých desiatok centimetrov a stať sa ťažko riešiteľným problémom.

Každý živočích potrebuje svoje prirodzené prostredie. Na to musíte myslieť pri zariaďovaní terária. Tropickým druhom musíte v teráriu zaistiť správnu teplotu i vlhkosť, púštnom zase dostatok svetla. Do terária patrí aj rastliny, ktoré môžu tiež vyžadovať osobitnú starostlivosť.

Aké zviera vybrať?

Aké zviera na začiatok? To je veľmi ťažká otázka. Veľa záleží na chovateľských schopnostiach a možnostiach. Medzi druhy vhodnými pre začiatočníkov sa často objavuje Agama fúzatá. Patrí medzi nemnoho jašterov, ktorí nemajú problémy zvyknúť si na ľudský kontakt a nároky na životné prostredie nie sú nijako extrémne. Napriek tomu je potrebné počítať s tým, že agamy majú rady priestor a ako väčšina plazov potrebujú dostatok svetla a tepla. Jedálniček si radi spestrujú cvrčky alebo sarančaty a sú to tiež veľmi zvedavá zvieratá. Ak nedávate pozor, môžu sa Vám veľmi ľahko stratiť.

Nepodceňujte náklady na chov

Chov každého zvieraťa je spojený s určitými nákladmi. Obzvlášť v prípade plazov je dobré si vopred ujasniť, koľko stojí krmivo, údržba terária a tiež prípadná zdravotnícka starostlivosť. Niektoré náklady pritom nemusí byť hneď viditeľné. Napríklad každodenné vykurovanie veľkého terária sa do domácich financií pravdepodobne značne premietne.