Sú zimné pneumatiky povinné vo všetkých krajinách Európy?

Teplé dni už definitívne odišli a k ​​nám sa dostavili dni chladnejšie. Keďže už nám zima klope na dvere, je potrebné sa na toto ročné obdobie poriadne pripraviť. Nielen, že by ste mali na zimu pripraviť svoju záhradu, ale aj by ste aj svoj automobil mali vybaviť zimnou výbavou. Do zimnej výbavy sa samozrejme nepočíta iba škrabka na sklo vo dverách auta, ale samozrejme aj zimné pneumatiky, ktoré treba nasadiť. A keď už sme pri tých zimných pneumatikách – sú vôbec povinné všade alebo je to tak iba v Českej republike?

Zimné pneumatiky sú v Českej republike povinné. Keďže zimy u nás bývajú pomerne tuhé, mali by sme myslieť hlavne na naše bezpečie. Je však zaujímavé, že aj keď je zima vlastne v celej Európe, kedy v celej Európe vznikajú námrazy a keď jazda s letnými pneumatikami je len číra nezodpovednosť, v niektorých krajinách zimné pneumatiky nie sú povinné. O aké krajiny sa jedná?

Podľa všetkého sú zimné pneumatiky povinné skoro vo všetkých krajinách Európy, ale naozaj sa nájde niekoľko výnimiek, v ktorých táto povinnosť neexistuje. Poďme si povedať, o aké krajiny ide.

Dánsko, Holandsko, ale aj Poľsko!

Väčšina vodičov s príchodom zimy už ani nevníma povinnosť si nasadiť zimné pneumatiky. Skrátka to robia už automaticky, aby ochránili svoje bezpečie. Lenže v mnohých krajinách Európy nemajú vodiči dôvod prezúvať pneumatiky, pretože za to žiadne sankcie nehrozia – nie je to totiž povinné, tak prečo by míňali peniaze navyše, aj keď je zimné pneu pre nich v zime bezpečnejšie.

Medzi týmito krajinami sa ocitne napríklad Holandsko, ďalej tiež Dánsko a prekvapivo aj Poľsko.

Ako je to v ostatných krajinách?

Napodiv niektoré ďalšie krajiny Európy iba odporúčajú zimné pneumatiky, a to v konkrétnych častiach krajiny. Napríklad v Taliansku sú povinné iba na severe krajiny, v Maďarsku a tiež v Chorvátsku sa zimné pneumatiky používajú iba tam, kde to udáva značka. Na Ukrajine a tiež vo Švajčiarsku sa zimné pneumatiky v zimných mesiacoch iba odporúčajú.

Povinné sú však iba u nás, v Estónsku, Fínsku, Francúzsku, Nemecku, ďalej tiež v Rakúsku, Slovinsku, Slovensku a tiež vo Švédsku