Ste dlhodobo chorí? Potom dostanete viac peňazí!

Peniaze sú v dnešnej dobe potrebné – to vie úplne každý. Bez peňazí sa dnes žije naozaj ťažko. Predsa len za peniaze si dnes kúpime snáď všetko – teda až na zdravie. To vie hlavne tí, ktorí sú dlhodobo chorí. Tým pádom sú tiež závislí na dávkach, ktoré dostávajú od štátu ako nemocenské. To do dnešného dňa nebolo nič moc – čo sa budeme rozprávať. Lenže na dlhodobo chorých sa trochu usmialo šťastie (konečne) a dávky budú o niečo väčšie!

Nemocenská pre dlhodobé pracovné neschopnosti sa naozaj zvýši. Senát o tomto rozhodol a čoskoro to vyplynie v platnosti. Suma má byť taká veľká, ako sme boli zvyknutí pred ekonomickou krízou. Pre bolo konkrétne štyridsaťdeväť senátorov, štrnásť sa ich zdržalo – teda proti nebol ani jeden hlas. Teraz však ešte musí zaveliť a podpísať prezident, tak dúfajme, že svojím podpisom stvrdia túto novelu a zdravotne dlhodobo chorí ľudia si prilepšia aspoň po nejakej stránke.

O koľko by sa nemocenské zvýšilo?

Pokiaľ vás zaujíma konkrétna suma, potom to nie je ešte presné dané, pretože sa nemocenská u každého pracovne neschopného človeka líši. Všeobecne by však malo ísť o navýšenie o šesť percent – dostávať by teda mali zo svojho vymeriavacieho základu šesťdesiatšesť percent. Ak by ľudia boli na maródke dlhšie ako dva mesiace, potom by dostávali dokonca sedemdesiatdva percent. Chorí si tak podľa predpokladov prilepšia nielen o stovky, ale dokonca aj o tisíce. Teraz je to totiž tak, že ľudia s neschopnosťou berú od pätnásteho dňa iba šesťdesiat percent z vymeriavacieho základu. Nemocenská teda bola naozaj enormne skrátená.

Aký bol pôvodný zámer a zmysel tejto novely?

Pôvodným zmyslom ale nebolo to, že si prilepšia dlhodobo chorí teda dlhodobo pracovne neschopní ľudia, ale že sa zjednoduší podnikateľom vedenie administratívy, ktorá je spojená s platením odvodov sociálneho a iného poistenia.