Staráme sa o nádherné azalky

Azalky sú krásne nádherné kvety, ktoré si pestuje doma hocikto. Aj keď si ich sadíme najmä na záhradu do záhonov, väčšina ľudí si ich kupuje klasicky v kvetináčoch, a to paradoxne počas decembra. Málokto vie, že azalky sa totiž radia k vianočným kvetom, ktoré do bytu alebo domu dostanú tú pravú vianočnú atmosféru. Zatiaľ čo v letných mesiacoch sú obľúbené najmä pestrejšie farby, počas zimných mesiacov sú obľúbené predovšetkým červené azalky alebo biele azalky. Sú tak dokonale zladené k typickým vianočným farbám, ktorých je až do januára v domácnostiach plno.

Krásne azalky pochádzajú z Číny, ale taktiež sa mnohé druhy priviezli až z ďalekého Japonska. Azalky nekvitnú neustále, kvitnú zhruba šesť až osem týždňov. Nepatrí k najmenej náročným kvetom, ale to by vás od ich pestovania nemalo rozhodne odrádzať. Ak sa vám ich podarí vypestovať a budú bezproblémovo kvitnúť, bude vám ich závidieť nejeden sused.

Prvý krok k úspešnému pestovaniu urobíte už pri samotnej kúpe. Vyberajte také azalky, pri ktorých minimálne tretina pukov ukazuje svoju farbu.

Čo azalky potrebujú?

Azalky k svojmu spokojnému rastu potrebujú najmä prijateľnú teplotu, ktorá by sa mala pohybovať okolo pätnástich stupňov Celzia. To je pomerne málo – v domácnostiach sa kúri, obvykle sa dosahuje teplota okolo dvadsiatich piatich stupňov Celzia. Odborníci sú toho názoru, že pokiaľ je teplota v miestnosti do dvadsiatich stupňov, azalky sú spokojné.

Dostatok vody, žiadny vápnik

Azalky potrebujú dostatok vody na svoj bezproblémový rast. So zeminou to rozhodne nepreháňajte. Stačí nízka zemina a na zalievanie využite zmäkčenú vodu. Vápnik je pre azalky neprijateľný, doslova ho neznáša. Ideálna voľba je dažďová voda.

Ako sme spomenuli, pestovanie azaliek nepatrí k najmenej náročným činnostiam, ale stojí to za to. Určite budú robiť radosť aj celú dlhú zimu.