Selén a jeho dôležitosť

Selén si náš organizmus sám zabezpečiť nevie, preto si ho musíme dopĺňať do tela potravinami. Selén je veľmi dôležitý antioxidant. Dokáže nám chrániť naše bunky pred rýchlym starnutím, srdcovým ochorením a tiež slúži na prevenciu pred vypuknutím Alzheimerovej choroby.

V tomto zimnom období je pre nás tiež dosť dôležitý, pretože má kladný vplyv na náš imunitný systém. Dokáže obmedzovať zápaly, zabraňuje šíreniu vírusových ochorení a tiež bakteriálnym.

Na aké potraviny je potrebné sa teda zamerať, aby sme zaistili nášmu telu dostatok Selenu? To vám prezradíme nižšie.

Potraviny obsahujúce Selén

Potraviny, ktoré vám zaistí dostatok Selenu, sú napríklad ryby, a to hlavne losos a tuniak. Keď sa pozrieme do kategórie zeleniny tak urobíte dobre konzumáciou červenej repy, špenátu a tiež brokolica. Potom je tiež dobré jesť ovsené vločky, vaječný žĺtok, hydina, para oriešky.

Dajte si ale pozor na „predávkovanie“ selénu. Pokiaľ ho budete mať v tele viac ako je potreba, môžu vám hroziť veľké nevoľnosti spojené s hnačkou a zvracaním. Tiež zvýšené množstvo selénu v tele spôsobuje vypadávanie vlasov vo väčšom množstve, ako je obvyklé. Či bude dlhšiu dobu vyššia hladina Selenu v tele, môže dôjsť ku kŕčom a v najhoršom prípade tiež ochrnutím.

Optimálne množstvo v tele muža je 200 mikrogramov a u žien je to až 100 mikrogramov.

Ak sa rozhodnete Selén dopĺňať umelo, dbajte na dávkovanie a rozhodne ho neprekračujte. To by telu zrovna moc neprospelo, a to nie je našim cieľom. Selén zakúpite ako doplnok stravy v každej lekárni.

Zaujímavosťou je, že Selén zvyšuje pohyblivosť spermií.