Šaty podľa typu postavy

Rozlišujeme štyri základné typy ženských postáv, teda presýpacie hodiny, obdĺžnik, trojuholník a obrátený trojuholník. Každá postava má naozaj niečo do seba, takže nikdy nezúfajte. Každá postava má svoje klady aj zápory a šatníková je treba k tomu prispôsobiť. Každému typu postavy logicky sluší vždy iné oblečenie, pretože je skrátka každá žena iná.

obdĺžnik

Ramená sú rovnako široká ako boky a celkovo krivky celého tela nie sú nijak výrazné. Z toho ustáleného tvaru nič nevybočuje a nevyčnieva. Najlepší strih šiat ľahko prilieha v páse a zvýrazňuje ho. Ak je postava zároveň štíhlejší a drobnejšie, môžete si dovoliť zvoliť šaty, ktoré majú vršok svetlý a sukňu tmavšie.

Môžete tak vytvoriť postavu v tvare presýpacích hodín, ktorá je stále považovaná za ideálny. Plesové šaty voľte s opaskom či mašľou okolo pása.

obrátený trojuholník

Obrátená trojuholníková postava má vždy širšie hornú časť tela a menej výraznou, užší dolnú polovicu tela. Ramená a poprsie sú dominantné, boky, zadok a stehná sú naopak menej nápadné. Ideálne je dodať objem v bokoch, zvýrazniť pás a dole nechať rozšíriť. Sedí aj hlbší výstrih do V a puzdrové šaty, ktoré sú v páse a na stehnách o niečo viac upnuté. Vynechajte výrazne farebné variácie na hornej časti šiat.

Motívy a farby voľte len na sukni. Spoločenské šaty volt s menej farebným horným dielom. Voľte jednoduchšie šaty a jednoduché šperky okolo krku a výraznejšie doplnky ako prstene alebo náramky.

trojuholník

Opak obráteného trojuholníka, kedy sú užšie a menej nápadná ramená, väčší zadok, stehná a výraznejšie boky, ktoré dominujú postave. Skvelý je empirický voľný strih šiat, ktoré nepristanú každému. Šaty môžu byť podebrané pod prsiami a chce to k tomu zvoliť nejakú výraznú bižutériu a šperky na krku. Chce to zvýrazniť to, čo výrazné nie je.

presýpacie hodiny

Podľa väčšiny ľudí ide o úplne ideálny tvar, ktorý si želá každá žena. Užšie pas, oproti nemu väčšie prsia a súčasne aj výraznejšie boky. Súmerná postava si môže dovoliť v podstate čokoľvek. Zdôrazniť pas, ale voliť všetko s mierou, nie príliš upnuté a naopak ani príliš voľné šaty. Nemusíte sa vyhýbať farbám ani geometrickým či kvietkovaným nápadným potlačiam.