Šanta kočičí: seznamte se s nenáročnou pokojovkou 

Nenáročná trvalá rastlina, ktorá vzhľadom pripomína levanduľu či yzop. Šanta mačacia nie je len pekná napohľad, ale rovnako ako spomínané druhy má aj ona liečivé účinky. Zamilujete si ju vy aj vaše mačky. Nie nadarmo sa jej hovorí mačacia.

Čo to je šanta mačacie

Šanta mačacie pochádza z juhozápadnej Ázie a južnej Európy. Má malé, voňavé kvety, ktoré sú usporiadané v lichoklasoch. Kvety majú bielu, žltkastú alebo jemne ružovkastú farbu. Pokiaľ je šanta vyšľachtená, môže mať aj modré či fialové kvety.

Medzi obľúbené kultivary patria: Purrsian Blue, Blue Wonder, Six Hills Giant, Pink Cat.

Ako pestovať šantu mačaciu

Šanta je vhodnou rastlinou pre začiatočníkov. Je totiž veľmi nenáročná a bez problémov prežije zimu. Darí sa jej na slnečnom a vápnitom stanovisku. Potrebuje priepustnú pôdu – piesočnatú či kamenistú. V zamokrenej pôde by vám šanta uhnila.

V období sucha ich pravidelne zalievajte.
Vykvitá od júla do septembra. Po odkvitnutí rastlinu zostrihnite na výšku zhruba 12 cm. Znovu vám obrazí, zahustí sa a vykvitne.

Rastlina sa množí rezkovaním. Vypestujete ju však aj zo semien, ktoré klíčia pri teplote nad 20 °C.

Šantu v mladosti musíte zabezpečiť pred mačkami. Najlepšie drôteným poklopom, ktorý neobmedzí prísun svetla a čerstvého vzduchu. Keď bude rastlina väčšia, mačky ju neublížia.

Prečo mačacie?

Už sme spomenuli, že šantu treba chrániť pred mačkami. To, pretože ju mačky milujú. Dokonca sa jej prezýva mačacie kokaín. Príčinou je látka zvaná nepelaktón, ktorý na mačky pôsobí ako droga, ktorú si užívajú. Nemusíte sa však báť, šanta nie je nebezpečná pre mačky ani pre vás. Naopak, ak máte šantu, mačkám ju doprajte.

Vplyv na človeka

Šantu si neužívajú len mačky. Jej liečivé účinky si môžete užiť aj vy! Má sedatívne a protistresové účinky, a preto ju môžete využiť proti nervozite, stresu, nepokoju či napätiu. Jej liečivé účinky uplatníte aj pri prechladnutí, bronchitíde, zažívacích problémoch, vysokom krvnom tlaku alebo menštruačných bolestiach.