Pusťte sa do poriadneho upratovania. Ako na to?

Raz za čas treba všetko doma poriadne upratať a upraviť tak, aby sa nám v priestore lepšie žilo.

Mať doma vždy upratané, čisto a pripravené kedykoľvek prijať hostí – to je v podstate nemožné. Dokonalosť nie je cieľom minimalizmu. Ale minimalizmus rozhodne pomáha udržiavať v domácnosti všeobecný základný poriadok. Preto sa pustite do utierania prachu z kovových stolových podnoží a leštenia úchytiek, aj to je súčasťou veľkého upratovania!

Minimalistická domácnosť

Základnou myšlienkou minimalizmu je obklopiť sa v domácnosti čo najmenším počtom vecí. Teda iba vecami, ktoré potrebujete a ktoré sú pre vás dôležité. Samozrejme je mimoriadne ľahké udržiavať poriadok, pokiaľ máte doma len niekoľko málo vecí. Tým, že máte len pár vecí, je oveľa menej postávania okolo, a preto môžete tiež oveľa rýchlejšie upratovať a udržiavať veci v čistote.

Vďaka minimalistickému poriadku a organizácii môžete upratovať a upratovať oveľa rýchlejšie a ušetriť tak veľa času. Čas, ktorý môžete venovať dôležitejším veciam. Tým, že budete veľmi upratovať, si všimnete, že sa váš domov stáva voľnejším a ľahším. Rovnako vyzerá oveľa upratanejšie, keď okolo nestoja, neváľajú sa a nepovaľuje sa toľko vecí. Menej vecí tiež znamená menej námahy.

Škatule a debny sú super užitočné pre udržanie väčšieho poriadku a taktiež pre pridelenie pevných parkovacích miest pre veci. U nás každá krabica a debna obsahuje predmety, ktoré buď patria k sebe, alebo sú spoločné. Či už ide o oblečenie, pracovné materiály, koníčky alebo jedlo. S pomocou krabíc a debien môžete všetky predmety po ich použití opäť úhľadne upratať. Škatule a prepravky sa hodia aj v detskej izbe, napr. na triedenie oblečenia a hračiek.

Udržiavanie poriadku

Pokiaľ nemáte do čoho veci uložiť, nemáte veľa príležitostí veci zase odložiť. Snažte sa udržovať čo najviac voľných plôch. Začnite s okennými parapetmi. Všetky ich vyčistite, aby bolo oveľa jednoduchšie okná umyť a tiež poriadne vyvetrať. V kuchyni tiež nie je nutné mať kuchynské náčinie na pracovnej doske. Vďaka tomu máte dostatok priestoru na varenie bez toho, aby ste museli opäť niečo odsúvať nabok. Voľné plochy sa veľmi ľahko a rýchlo udržujú v čistote a tiež vyzerajú oveľa upravenejšie.

Pokiaľ budete každý deň trochu upratovať, snažiť sa udržiavať základný poriadok a trochu upratovať, zostane vždy čistý a uprataný. Bez väčšej námahy a bez toho, aby ste na to vyplytvali celú sobotu.