Privítajte leto s farbami

S príchodom slnečných dní sa mnohým žiada urobiť v byte či dome zmeny. Poradíme vám, ako vynoviť vaše bývanie a nezruinovať pri tom vašu peňaženku.

Ak túžite po výraznej premene, pustite sa do maľovania. Váš domov získa celkom nový vzhľad a pokiaľ vezmete prácu do vlastných rúk, nebude vás to ani veľa stáť. Vhodne zvolená kombinácia farieb dokáže s izbami zázraky – vie ich zväčšiť, zmenšiť, navodiť pocit útulnosti, veselosti či čistoty. Vedeli ste, že odborníci odporúčajú maľovať aspoň každých 5 rokov? A to obzvlášť vtedy, keď v domácnosti žijú malé deti.

Pár základných pravidiel


S farbami sa dá dokázať, ale aj pokaziť veľa. Prinášame vám niekoľko základných tipov, ako ich skombinovať tak, aby ste boli s výsledkom spokojní:

  • Tmavé farby pohlcujú svetlo a zmenšujú priestor, svetlé ho zväčšujú.
  • Malé izby opticky zväčšíte tak, že skombinujete tmavú podlahu a svetlé steny a strop.
  • Ak potrebujete miestnosť zvýšiť, namaľujte na zadnú stranu miestnosti zvislé pruhy.
  • Vo veľmi úzkom priestore sa bude najlepšie vynímať kombinácia jednej farebnej steny so zvyšnými bielymi a k tomu podlaha v tmavom odtieni.

S každou farbou sa cítime inak


Teplé farby, ako sú červená, oranžová či žltá, navodzujú pocity šťastia, veselosti a robia miestnosť útulnou. Hodia sa do kuchyne či obývačky. Studené farby, ako sú zelená či modrá priestor ochladzujú, prinášajú pocit pokoja a čistoty, a preto sa odporúčajú do spálne, pracovne a kúpeľne. Ak premýšľate, akú farebnú kombináciu zvoliť do detskej izby, mali by ste vziať do úvahy aj povahu dieťaťa. Živé ratolesti sa potešia najmä zelenej, modrej alebo fialovej. Ak máte doma skôr introvertný typ, stavte na oranžovú či žltú.

Nezabudnite, že miešanie farieb by ste mali nechať na odborníkov. Tu sa skutočne šetriť neoplatí, inak môžete viac pokaziť, ako získať. Ak sa obávate, že nákup kvalitných farieb vaša peňaženka neunesie, zvážte možnosť krátkodobej pôžičky. Peniaze budete mať na účte rýchlo a nebudete potrebovať ani ručiteľa. Keďže si požičiate len na krátko, pôžičku budete mať rýchlo splatenú a vám na veľmi dlho zostane krásne bývanie ako z katalógu.

Nechcete maľovať? Stavte na doplnky!


Ak vám pri predstave štetky a rebríka stoja vlasy dupkom, máme riešenie aj pre vás. Oživte vaše bývanie dizajnovým nábytkom. Nebojte sa trošku výstrednosti a stavte na niečo netradičné. Napríklad farebná pohovka, komoda či stoličky vždy pritiahnu pozornosť a vnesú do miestnosti novú atmosféru. Pri kúpe nábytku však treba počítať s vyššími výdavkami. Ak ste v obchode objavili váš vysnívaný kúsok, na ktorý ale vaše úspory nestačia, riešením môže byť spotrebný úver. V mnohých bankách či nebankových spoločnostiach ho viete získať aj telefonicky, prípadne on-line. Takáto pôžička je považovaná za krátkodobú, teda sa nemusíte obávať, že ju budete splácať dlhé mesiace. Len namiesto toho, aby ste na váš vysnívaný gauč šetrili niekoľko mesiacov a dúfali pri tom, že ho nevypredajú, kúpite si ho ihneď a splácať ho budete ešte nejaký čas po tom, ako si ho doveziete domov. Bude však už len váš.

Či už sa rozhodnete pre maľovanie alebo doplnky, ak chcete byť tento rok trendy, mali by ste staviť na fialovú. Farbou roka 2018 bol vyhlásený odtieň ultra violet. Pamätajte však, že je to sezónny hit – teda je populárna len tento rok. Ak chcete vášmu bývaniu vdýchnuť eleganciu a nadčasovosť, kombinujte farby s rozumom a podľa vlastného vkusu. Najdôležitejšie je, aby ste sa v miestnosti cítili dobre vy.