Prečo používať prírodnú kozmetiku?

Spomeňte si, kedy ste naposledy nakupovali pleťovú vodu, šampón alebo riasenku. Čo vás na výrobku zaujalo? Obal? Popis výrobku? Vôňa? Možno ste ho videli v časopise alebo o ňom počuli od kamarátky?

Chémia sa skrýva všade

Môže byť ťažké odolať krásnym obalom a lákavým sľubom, ktoré dnes nájdete na kozmetických výrobkoch v obchodoch. Kto by nechcel nestarnúcu pleť, ultra lesklé vlasy a dokonalé riasy? Ale pod týmito pôsobivými tvrdeniami a lákavou vôňou sa obvykle skrývajú dosť desivé chemické látky.

Pokiaľ ste typická žena, používate na svojom tele každý deň asi 12 rôznych výrobkov osobnej starostlivosti (a viac ako 100 jednotlivých zložiek). Tieto zložky sa ľahko vstrebávajú cez kožu a môžu sa dostať do krvného obehu. To by nebol problém, keby išlo o zdravé a bezpečné zložky.

Časté vystavovanie toxickým látkam je zdraviu nebezpečné

Skutočné tajomstvo kozmetického priemyslu a priemyslu osobnej starostlivosti spočíva v tom, že prakticky nie je regulovaný, a preto môže vo svojich výrobkoch používať netestované chemické látky. Z viac ako 80 000 chemických látok, ktoré sú dnes k dispozícii, je v spotrebiteľských výrobkoch zakázaná iba hŕstka.

Vďaka tomu máme v starostlivosti o pleť zložky narúšajúce hormonálnu rovnováhu, kozmetiku obsahujúcu olovo a ďalšie ťažké kovy, karcinogénne látky v šampónoch a mnoho ďalších škodlivých chemikálií vo výrobkoch, ktoré denne používame na naše telo.

Jednorazové vystavenie toxickým chemickým látkam vám pravdepodobne neublíži, ale v priebehu času sa tieto vystavenia sčítajú, a to tak v dôsledku opakovaného vystavenia rovnakému zloženiu, ako aj v dôsledku vystavenia rôznym typom týchto látok. Koncept záťaže organizmu sa zaoberá súhrnom všetkých toxických chemických látok, ktoré sa v našom tele v priebehu času nahromadili.