Poznáte ker menom kolkvícia?

Premýšľate o tom, že by ste si na svoju záhradu zasadili nejaký krásny, kvitnúce ker? Potom by ste mali zvážiť ker zvaný kolkvícia, čo je bohato rastúca a kvitnúce ker, ktorý u nás bohužiaľ nie je moc známy. Jeho typickou vlastnosťou je, že vykvitá v čase, keď rastú napríklad orgovány alebo kaliny. Od spomínaných rastlín sa však líši tým, že je v záhradách vzácnosťou. Patrí teda medzi záhradkárov, ktorí kolkvícia pestujú.

O kolkvícii

Takzvaná kolkvícia krásna je kvitnúce ker, ktorý pochádza z horských oblastí Číny. Jedná sa o opadavý ker, ktorý môže dorásť až do výšky troch metrov. Ak sú kríky starší, ich vetvy sa prikláňa k zemi. Nielen vďaka tomu, ale tiež vďaka svojmu kvetenstvo bude najkrajšie ozdobou vašej záhrady.

Ak si nedokážete predstaviť, ako kolkvícia vyzerá, jedná sa o rastlinu veľmi sa podobajúci vajgélie. Kolkvícia je však krapet menšie a tiež mrazuvzdorná rastlina, na ktorých vetvách sa kvety objavia počas jari a leta.

O pestovanie kolkvície

Učaroval vám menej známy kvitnúce ker natoľko, že ho chcete začať pestovať? Odporúčame ju vysadiť na slnečné stanovište, prípadne na trochu tienisté stanovište, kde sa jej bude dariť. Mladé kríky sa spravidla vsádza počas jari a jesene. Hojnú zálievku potrebujú hlavne spomínané mladé kolkvícia, staršie kríky už skvele znáša sucho.

Odporúčame okolo kríku dať kôrový mulč, vďaka ktorému nebude kolkvícia tak vysychať. Navyše bude mulč zabraňovať rastu buriny.

Kolkvícia je mrazuvzdorná, ako už bolo spomenuté. Navyše ju nebudete musieť nijako chrániť pred škodcami či chorobami, na ne totiž takmer vôbec netrpia.

Do akej záhrady sa kolkvícia hodí?

Krásny kvitnúce ker zvaný kolkvícia odporúčame vysadiť do menších i väčších záhrad, sú skvelé aj pre solitérne výsadby. Ak máte na svojej záhrade voľne rastúce živé ploty, nebojte sa spomínaný kvitnúce ker zasadiť aj do nich.