Podľa čoho vyberať matrac?

Matrac je bežnou súčasťou každej domácnosti, preto nie je prekvapením, že jeho výber poskytuje toľko možností! V takejto širokej ponuke sa dá veľmi ľahko stratiť. Spánok je však dôležitý a kvalitný matrac vám ho môže poskytnúť. To, že ste si vybrali dobre, spoznáte podľa toho, že sa ráno zobudíte plní energie, bez bolesti chrbta a chrbtice. Pri výbere sa nenechajte odradiť vyššími cenami, pretože matrac je investíciou na desiatky rokov.

Každý by si mal vybrať vlastný matrac

Lacné matrace môžu tiež poskytnúť oporu – aspoň počas prvých niekoľkých nocí. Smutnou pravdou však je, že sa opotrebujú oveľa skôr, takže váš spánok nebude taký kvalitný. To je nebezpečné napríklad pre deti, ktorých chrbtica sa vyvíja. Aj preto nie je dobré kupovať rovnaký matrac pre celú rodinu: to, čo je pohodlné pre vás, môže byť nevhodné pre vašu manželku alebo vnúčatá.

Tvrdosť matraca

Všeobecne platí, že mladší ľudia si kupujú tvrdšie matrace, zatiaľ čo starší ľudia si kupujú mäkšie matrace. Toto pravidlo je univerzálne, ale nemusí platiť pre každého. Tvrdosť matraca neurčuje len vek používateľa, ale aj jeho výška, hmotnosť a poloha, v ktorej najradšej spí. Hmotnosť ovplyvňuje, ako hlboko sa do matraca zaboríte. Výška osoby by mala byť približne o 20 až 25 cm menšia ako dĺžka matraca.

Spoločné rozmery

Najčastejšie nájdete matrac so štandardným rozmerom 200 x 90 cm. Ide o matrac pre jednu osobu, t. j. pre jednolôžko. Niekedy však môžete uprednostniť matrac pre manželskú posteľ, ktorý sa najčastejšie predáva v rozmere 200 x 180 cm. To sa oplatí len tým párom, ktorým vyhovujú rovnaké parametre matraca. Môžete si však kúpiť aj matrace široké až 80 cm. Môžete nájsť aj matrace, ktoré sú širšie. Tu je potrebné povedať, že nájsť posteľnú bielizeň pre takéto matrace môže byť problematickejšie.

Výška matraca

Matrace by mali začínať na výške 15 cm, čo je tiež bežný rozmer, s ktorým sa stretnete. Čím je však matrac vyšší, tým by mal byť aj lepší.