Plody Goji, životodarná rastlina plná zdravia

Zhodiť prebytočné kilogramy nie je ľahké. Krátkodobé diéty sú väčšinou spojené s následným jojo efektom. Aj keď sa vám podarí zhodiť, málokedy si váhu naozaj dlhodobo udržíte. Akonáhle sa vrátite k starému spôsobu stravovania, kilá opäť letí nahor. Vlastne jedinou cestou, ako docieliť optimálnej váhy a udržať si ju, je zmena stravovacích návykov. Napriek tomu existuje rad takzvaných superpotravín, ktoré vám môžu v boji s prebytočnými kilogramami pomôcť. Jednou z nich sú goji. 

Sušené sa podobajú hrozienkam 

Plody kustovnice čínskej, ktorým sa tiež hovorí goji, sa už po mnoho storočí pestujú v Číne, ale aj v Himalájach, teda v oblastiach Tibetu a Nepálu. Vzdialene sa podobajú šípkam, majú podobnú farbu a tvar. V momente, kedy je ale usušíte, zistíte, že vyzerajú ako hrozienka. Ich chuť je sladká či sladkokyslá. Pretože majú veľmi priaznivý vplyv na ľudské zdravie, rozšírili sa postupne z Číny aj do ďalších častí sveta. V súčasnosti je dostanete aj u nás, a to vrátane supermarketov. Objavíte je v vreckách v sušenom stave a môžete si ich na skúšku kúpiť. S akými zdravotnými ťažkosťami vám pomôžu? 

Elixír mladosti vhodný aj pri diéte 

Goji vie veľmi podporovať imunitu organizmu. Preto ich môžete jesť v prípade, že potrebujete zlepšiť kondíciu treba počas chrípkového obdobia. Pomáhajú krvotvorbe a cievam, rovnako tak znižujú krvný tlak. Osvedčili sa dokonca aj pri liečbe astmy. Sú podporným prostriedkom pre zlepšenie kvality kože, napríklad bojujú proti lupienke. Povzbudzujú k činnosti pečeň a obličky, pomáhajú s ich regeneráciou pri príliš veľkej konzumácii alkoholických nápojov. Neoceniteľná je aj pri bolestiach alebo cukrovke. Práve vďaka veľmi všestrannému pôsobenia na ľudský organizmus sa goji hovorí rastlina mladosti. Odporúčané dávkovanie je pre dospelého asi 30 bobúľ denne. Skúste ich jesť aj pri diéte, veľa vlákniny vás zasýtia, ide o nutrične vyváženú plodinu, ktorej konzumácia tlmí stres, ktorý často znemožňuje chudnutie. Príliš veľké dávky kustovnice môžu spôsobiť zažívacie problémy, konzumácia pred spaním zase nespavosť.