Pestujeme fikus

Rozhodli ste sa pestovať izbové rastliny a neviete, pre akú konkrétnu sa rozhodnúť? Odporúčame napríklad fikus. Fikusy ako také sa radia k obľúbeným rastlinám, dokážu totiž vzduch dokonale prečistiť, a to sa v dnešnej dobe, keď sa vo vzduchu pohybuje toľko baktérií a plesní, hodia. Navyše je fikus známy tým, že má minimálne nároky na starostlivosť. Pokiaľ sa však rozhodnete túto izbovú rastlinu pestovať, mali by ste vedieť niekoľko základných vecí. Akých?

Každá izbová rastlina má určité nároky na starostlivosť. Aj keď sa jedná o nenáročné izbové rastliny, aj ony majú svoje požiadavky, vďaka ktorým, až ich splníte, budú dokonale rásť a kvitnúť. Väčšinou to býva tak, že kvetom na spokojný rast stačí len pravidelná zálievka a vhodné stanovište. Ani pri fikuse to nie je inak.

Pokiaľ hovoríme o fikusoch, hovoríme o rastline, ktorá dorastá do výšky až tridsiatich metrov a pochádza z krásnej Indie. Nielen, že skvele vyzerá, ale tiež dokáže, ako už bolo spomenuté, odstrániť nečistoty zo vzduchu.

Čo majú fikusy rady?

Teraz však k samotnému pestovaniu. Fikusy ako také majú veľmi radi rozptýlené svetlo, voľte teda stanovište, kde sa im rozptýleného svetla dostane. Okrem toho k svojmu spokojnému životu potrebujú dostatok vody a milujú zvýšenú vlhkosť vo vzduchu. Pokiaľ vo vašom príbytku máte skôr suchší vzduch, odporúčame vedľa fikusu položiť misku s vodou, ktorá bude vzduch okolo neho zvlhčovať.

Dôležité je, aby ste pri fíkusoch udržovali substrát neustále vlhký. Dajte si však pozor na preliatie (a naopak aj preschnutie), ktoré môže viesť k hnilobe koreňov či k prípadnému žltnutiu listov.

Pozor na prudké zmeny teploty

Dajte si tiež pozor na prudké zmeny teploty. Pokiaľ by k prudkej zmene teplôt došlo, fikus okamžite zhadzuje svoje zelené listy a následne hynie. Pri zmene teplôt prekonáva fikus ohromný šok, ktorý mu naozaj nie je prospešný.