Pestujeme amarylis. Ako na to?

Vaša domácnosť môže byť plná krásnych kvetov. Zatiaľ čo niekto vsádza na izbové rastliny, ktoré nekvitnú do farieb dúhy, iní áno. Ak patríte do druhej skupiny, nechcete pestovať krásny kvet menom amarylis? S pôsobivou rastlinou sa môžete stretnúť v kvetinárstvach (často sa viaže do pugétov, avšak je drahšia), skrášliť ale môže aj vašu domácnosť.

Podľa mnohých odborníkov aj pestovateľov je Amarylis jednou z najkúzelnejších izbových rastlín. Na svete rastie už dlhé roky, dokonca dlhé desaťročia a stále je stredobodom pozornosti. Ak sa rozhodnete ju pestovať, vaša pozornosť by sa mala upnúť na výber cibuliek.

Zdravé cibuľky sú základom úspechu

Iba so správnymi a zdravými cibuľkami môžete dosiahnuť to, že vám vykvitne skutočne krásna izbová rastlina. Ak vám pri výbere príde, že trpí nejakou chorobou, plesňou alebo infekciou, radšej od nich dajte ruky preč a poobzerajte sa v inom záhradníctve.

V opačnom prípade si pripravte kvetináč s priemerom zhruba dvanásť centimetrov a cibuľky doň zasádzajte v období medzi novembrom a aprílom.

Na jar patrí za okno

Ponúka sa otázka, kam amarylis umiestniť. V ideálnom prípade dajte rastlinu za okno, pokiaľ vonku panuje príjemná jar. Onedlho rastlina ožije krásnymi kvetmi. V okamihu, keď naopak začne odkvitať, je dobré ju dať mimo slniečka.

Pokiaľ nemáte možnosť usídliť rastlinu von, odporúčame ju mať na podlahe v dome, ktorá nie je intenzívne prehrievaná. Počas letných mesiacov si ju presuňte na balkón alebo aspoň na okenný parapet, kde sa jej bude dariť až do septembra.

Pri starostlivosti o rastlinu si dajte pozor na premokrenie. Rastlina sa zalieva zhruba od jari do jesene intenzívnejšie, v zime sa potom zalieva málo, ale častejšie. Pokiaľ rastlinu zalejete, hrozí, že jej veľmi skoro uhnijú korienky a rastlina celkovo uhynie.