Operácia dnes nemocnice zvládajú v relatívne krátkom čase

V skorších dobách aj „banálne“ operácia znamenala niekoľkých denné hospitalizáciu a rekonvalescenciu. Dnešné chirurgické zákroky sú rýchle, bezbolestné a do 24 hodín môžete smelo domov. Áno, je to tak. Komu by sa nepáčilo ísť za deň domov a odpočívať v pohodlí domova?

V režime jednodňovej chirurgie, čo znamená pobyt v nemocnici do 24 hodín, sa dá riešiť celý rad ochorení. Okrem kŕčových žíl a pupočnej prietrže možno týmto spôsobom riešiť ochorenie žlčníka, zápal slepého čreva, konizácii maternice či hemoroidy. Samozrejme záleží na samotných lekároch, vybavenie a ich skúsenostiach. Bežne jedinec trávi v nemocnici na lôžku minimálne tri až štyri dni. Zvyčajne nastupuje jeden až dva dni pred zákrokom a je prepustený druhý či tretí deň po operácii.

V režime jednodňovej chirurgie sú chorí prijateľní v deň operácie a prepustení nasledujúci deň, sú teda hospitalizovaní iba jednu noc (ak to ich zdravotný stav umožňuje). Po niektorých výkonoch je prepustenie možné dokonca už v deň zákroku. Tento postup výrazne znižuje riziko nemocničných nákaz, urýchľuje rekonvalescenciu a skracuje dobu pracovnej neschopnosti. Súčasne minimalizuje psychický stres z dlhšieho pobytu v nemocničnom prostredí, ktoré niektorým ľuďom naozaj neprospieva.