Operace víček dokáže pacientovi zlepšit kvalitu života během pár dní

Oťažievajú vám viečka a na únavu už to len tak nedokážete? Viečka sú jednou z prvých oblastí v tvári, ktoré s postupujúcim vekom začnú výrazne strácať kolagén a s ním aj pružnosť a pevnosť. Výsledné kožné riasy sú potom nielen nepekné, ale často aj obmedzujúce čo privádza k riešeniu aj mužskú časť populácie. Prečo patrí blefaroplastika medzi stálice estetických zákrokov, a ako možno prepojiť plastickú chirurgiu s estetickej dermatológie, sme prebrali sa špecialistkou, plastickou chirurgyní, MUDr. Anetou Krajčová.

Keď sa povie plastická chirurgia … Čo pre Vás tento odbor znamená a čo Vás na ňom lákalo oproti chirurgii všeobecné?

Trpezlivosť, mravčej malicke práce, ktorá vedie k uzdraveniu pacienta po napríklad ťažkom úraze ruky alebo strate prsníka u žien dôsledkom nádoru, a zapojí pacienta späť do spoločenského života – to sú aspekty, ktoré ma silne motivovali venovať sa práve špecializáciu plastického a rekonštrukčného chirurga. Estetika, ktorá je iba časťou tohto odboru, ma uchvátila z iného pohľadu. V súčasnej dobe by mohla estetická chirurgia byť pododbory psychiatrie či psychológie. Často jednoduchá operácia, ako je potrebné plastika horných viečok, zmení za pár dní pacientovi kvalitu života a prichádza na kontrolu rozžiarená a usmievavý.

Okrem klinickej praxe sa venujete aj pedagogickej činnosti. Má plastická chirurgia aj niečo, čo sa nedá naučiť? Musí mať chirurg špeciálny estetické vnímanie alebo talent?

Áno, vlastne dvakrát áno! Plastická chirurgia vyžaduje výbornú predstavivosť, trpezlivosť, jemný cit v rukách a samozrejme odborné znalosti. Tieto vlastnosti možno postupne vycvičiť. Pre každý typ operácií je ale treba mať akýsi šiesty zmysel, táto vlastnosť je daná a naučiť ju nemožno. Je to vlastne druh talentu. Prirovnala by som to k povolaniu profesionálneho klaviristu. Ja na piano hrala od detstva, ale talent nemám a pianista zo mňa nikdy nebude.

Pomáha vám pri práci to, že ste žena? Dokážete sa do niektorých situácií s pacientkami lepšie vžiť?

Áno pomáha. Niektoré ženy sa hanbí ukázať svoje nedostatky pred mužom. Niekedy mám pocit, že im je ženský pohľad milšie, že sa idú poradiť ako by išli za kamarátkou – čo by tomu povedala, a ako by ten určitý nedostatok rozumne zmenila.

Medzi vaše špecializácie patrí aj blefaroplastika, jeden z najvyhľadávanejších zákrokov vôbec, ako medzi ženami, tak aj muži. Pomáhajú vám pri týchto operáciách aj vaše skúsenosti z estetickej dermatológie?

Blefaroplastika je vďačná operácie. Dobre prevedený zákrok zmení kvalitu života pacienta veľmi rýchlo. Samozrejme vedľa správne vykonanej operácie je dôležité spomenúť aj správnu indikáciu. Veľakrát je pacient indikovaný skôr k zdvihnutiu obočia a plastiku horných viečok nepotrebuje. Zdvihnutie obočia / browlifting / je pomerne náročný operačný zákrok v celkovej anestézii, ale možno ho nahradiť špeciálnou technikou priadzového browliftingu vykonanú v lokálnej anestézii.

Okrem plastickej chirurgie sa venujete aj estetické dermatológii. Ako sa dajú tieto dva odbory spojiť v praxi? Aké estetické korekcie vzhľadu majú najprirodzenejší efekt.

Korektívnej dermatológii som sa začala intenzívne venovať pred niekoľkými rokmi. Vďaka medzinárodným stážam a kongresy som si uvedomila, že trend a nový zmysel plastickej a estetickej chirurgie je v najnovších technikách tzv. Skrášľovania miniivazivními a laserovými zákrokmi. Práve tá možnosť prepojenia miniinvazívnej zákrokov, ktoré vedia operáciu oddialiť až o niekoľko rokov, sa mi veľmi páči. Chce to samozrejme určitý cit a vedieť sa správne rozhodnúť. Skvelá je spomínaná technika priadzového zdvihnutie obočia, ktorá má naozaj výrazný efekt v kombinácii s plastikou horných viečok. Tento zákrok vykonávam veľmi rada. Čo je na ňom unikátne? Maličkosť: proste to funguje a vyzeráte o niekoľko rokov mladšie.

A tak nie je divu, že blefaroplastika a s ňou spojené miniinvazívnej zákroky v SR neustále rastú na popularite. Ale pozor! Rovnako tak sa zvyšuje aj počet reoperáciou po neprofesionálnych zákrokoch vykonaných medikov, očnými lekármi alebo všeobecnými chirurgmi. Dr. Krajčová, ktorá sa špecializuje na operácie očných viečok na klinike Mediestetik, preto zdôrazňuje dôležitosť starostlivého výberu lekára, ktorý má dobré referencie, a hlavne – atestáciu z plastickej chirurgie. Ak teda už cez viečka sotva vidíte, upriamte pozornosť týmto smerom a potom sa už sa len môžete tešiť, ako konečne prehliadnete.