Napravte chyby vášho kompostu. Poradíme, ako

Pre mnohých záhradkárov je kompost len hromada biologického odpadu. Tí skúsenejší však vedia, že kompost nie je len hromada nejakého odpadu, ale že je to niečo, o čo sa musí neustále starať. Kompost predstavuje bio hmoty, ktorá prináša bohatú úrodu. Ak však táto bio hmoty nebude kvalitný a nebudete sa o ňu starať, s bohatou úrodou sa môžete rozlúčiť. Rad záhradkárov sa dopúšťa hneď niekoľkých chýb, ale našťastie ide s týmito chybami hravo zatočiť. 

Skúsenejší záhradkári vedia, že kompost by mal byť v skvelej kondícii a forme. Dôležitá je u neho predovšetkým teplota a vlhkosť. Správnu teplotu zaistíte pomocou ventilu, ktorý otvorte najmä počas krušného, veľmi teplého leta. V zime ventil zasa zatvorte a počas jari a jesene ho prispôsobujte podľa aktuálneho počasia. 

Čo sa týka správnej vlhkosti, žiadny kompost by nemal byť mokrý ani veľmi suchý. Je potrebné vždy vykonať kontrolu kompostu, a to tak, že si naberiete hlinu do rúk a stlačíte. Pokiaľ z hmoty odkvapkáva voda či sa rozpadá, je potrebné tento stav napraviť. Ideálne je, keď hlina drží po stlačení svoj tvar. 

Práve mokrý kompost je jednou z najčastejších chýb, ktorých sa dopúšťame. Poďme preto túto chybu napraviť a prezraďme si, ako napravíme aj mnoho ďalších chýb, ktorých sa dopúšťame. 

Ako na mokrý kompost 

Čo sa týka mokrého kompostu, z ktorého kvapká po stlačení v rukách, je potrebné urobiť jednu vec, a síce je nutné ho zmiešať s iným, štruktúrnom materiálom, ako sú napríklad hobliny, štiepka alebo napríklad slama. Týmto dôjde k istému prevzdušnenie kompostu. 

zle klíči 

Kompost by mal dobre zrieť a neskôr vyklíčiť. Ak ste zaregistrovali, že kompost klíčia zle, chyba je v málo vyživené kompostu. Je nutné teda materiál vyživovať, vďaka čomu dôjde k lepším výsledkom klíčivosti. 

Test klíčivosti prebieha tak, že preosiaty kompost nasypete do plytkej misky a vysadíme do neho semienka. Pokiaľ do štyroch dní semienka vyklíčia, kompost je dokonale pripravený na bohatú úrodu.