Mýty o fialkách

.Ak milujete izbové rastliny, iste ste sa nezmierili len sa vždyzelenými izbovými rastlinami, ktoré sú teraz moderné, ale iste ste si museli kúpiť aj kvitnúce rastlinku, ktorá vám bude robiť radosť svojimi kvietkami. Je to síce starosť navyše, to sa musí nechať, veď vždyzelené rastliny sú doslova nenáročné, ale na druhú stranu urobia o to viac radosť. Trebárs také fialky! O nich je radosť starať.

Vždyzelené rastlinky sa stali v dnešnej dobe veľmi populárne, pretože sa skrátka hodí úplne ku všetkému. Či už sa rozhodnete novo vymaľovať alebo zariadiť dom do inej farby, vždy budú vždyzelené rastlinky dobre ladiť. Naviac je o ne mizivá starosť, pretože si žijú takzvane svojím vlastným životom, teda hlavne je nutné dbať na to, aby nemali suchú pôdu, a sem tam je pokropte – tu všetka starosť o ne končí.

Čo sa týka tých kvitnúcich kvietkov, s nimi je práca trochu zložitejšie. Väčšinou musíte bohužiaľ okolo nich skákať a otrhávať im uhnívající lístočky či podobné. Lenže ich kvety urobia takú radosť, že sa o ne naozaj radšej starať budete.

Ak sa rozhodnete kúpiť si fialky, potom by ste mali mať na pamäti pár vecí, ktoré si ľudia síce myslia, ale nie sú pravdou. Okolo fialiek naozaj kolujú rôzne mýty, na ktoré by sme mali dávať pozor.

• Zalievanie

Najväčšie nezhody kolujú okolo zalievanie. Zalievanie je naozaj oriešok u fialiek, pretože to každý robí inak. U fialiek je ale nutné, aby sme ich zalievali do mištičky pod kvetináčom. Nikdy by sme ich nemali zalievať klasicky z vrchu. Je to tabu, pretože keď túto kytičku zalejeme z vrchu, väčšinou polejeme aj lístky, ktoré pod ťarchou vodu začnú hynúť – doslovne zhnijú. Práve preto sa fialka ani nekropte, pretože by pri kropenie ochabli aj samotné kvety.

• Kropenie

Ešte ako samostatný bod je potrebné spomenúť kropenie. Fialky sa naozaj nekropte, pretože pod ťarchou vody začnú nielen kvety, ale tiež aj listy žltnúť či rovno zahnívať. Táto radosť na okennom parapete by vám takto dlho nevydržala, bohužiaľ.

• Znovu nerozkvetou

Ďalšie mýtus, ktorý okolo fialiek koluje, je ten, že už nikdy nevykvitnú, ak už nám raz zhnijú. Je to samozrejme lož – fialka je trvalka, ktorá síce jednu dobu nebude žiariť všetkými farbami, ale rozhodne vykvitne znova.