Materská škola. Ako vybrať tú správnu

Vaše malé bábätko vyrástlo a čo nevidieť ho čaká nástup do škôlky. Ako ale vybrať tú správnu? Na čo sa zamerať? Pokiaľ aj vy premýšľate nad tým, aká škôlka je pre vaše dieťa tá najvhodnejšia, prečítajte si náš článok.

Štátna škôlka

Prvou voľbou väčšiny rodičov obvykle býva štátna škôlka. Pokiaľ dieťa do štátnej škôlky chcete dať, zistite si najprv, aká škôlka je vaša spádová. Pokiaľ máte malé dieťa, ktorému napríklad nie sú ani tri roky, máte v prípade spádovej škôlky najväčšiu šancu, že do nej vaše dieťa bude prijaté.

O čo sa ďalej zaujímať? Pýtajte sa, koľko detí je v triede, zaujímajte sa o to, čo škôlka s deťmi podniká (plávanie, návšteva divadla, výlety, lyžiarsky kurz, škola v prírode…). Prezrite si webové stránky škôlky, ak ich škôlka má. Zistite, či má škôlka vekovo zmiešané triedy, či chodí na prechádzky alebo sa deti hrajú len na záhrade. Určite choďte na deň otvorených dverí a zoznámte sa s učiteľkami. Pamätajte, že nie je dôležité to, či sú v škôlke nové hračky, ale oveľa dôležitejšie je, kto sa o vaše dieťa bude celý deň starať.

Detská skupina

Detské skupiny sú vhodné predovšetkým pre menšie deti a taktiež pre deti, ktoré sa vo väčšom kolektíve necítia dobre. Môžete svoje dieťa najskôr prihlásiť do detskej skupiny a až potom, čo si zvykne v kolektíve, ho dať do klasickej škôlky.

Lesná škôlka

Lesná škôlka bude vyhovovať deťom, ktoré sú rady vonku, rady si v lese stavajú domčeky a dokážu sa vyhrať aj s pár kamienkami a klacíkmi. Pokiaľ chcete, aby deti trávili veľa času vonku, určite je lesná škôlka tou správnou voľbou.

Alternatívne materské školy alebo domáce vzdelávanie

Možno máte doma dieťa, ktorému nebude vyhovovať klasická škôlka. A možno klasická škôlka nie je ani podľa vášho gusta. V takom prípade môžete skúsiť Montessori škôlku alebo škôlku waldorfskú. Prípadne vaše dieťa nemusí do škôlky chodiť vôbec a môžete zvoliť domáce vzdelávanie. Avšak pozor, pre predškolákov je škôlka povinná, pokiaľ teda chcete mať dieťa doma aj posledný rok pred jeho nástupom do školy, musíte ho do nejakej zo štátnych škôlok aspoň zapísať.