Neustále sa hovorí o tom, aké dôležité je vsádzať na prírodné materiály. Že práve prírodné materiály sú tým, čo by človek mal mať vo svojom šatníku. Lenže ani umelé nie sú neprijateľné. Majú totiž aj svoje výhody a nevýhody. Do sekcie umelých tkanín patrí aj materiál menom viskóza, s ktorým sa stretávame už od devätnásteho storočia. Aké sú jeho pozitívne, ale aj tienisté stránky?
Kde sa vzala viskóza
Viskóza ako materiál sa objavil zhruba v devätnástom storočí. Konkrétne išlo o látku, ktorá si od začiatku dávala za cieľ nahradiť hodváb. Respektíve spôsobila, aby hodváb bol do istej miery dostupný. Aj preto sa jej niekedy prezýva „umelý hodváb”.
Pokiaľ by ste sa chceli dozvedieť, či je viskóza skutočne súčasťou oblečenia, ktoré ste si v obchodných domoch vytipovali, hľadajte položku „rayon”. Práve pod týmto názvom sa viskóza na štítkoch objavuje.
Všeobecne sa veľmi často dáva do ľanových látok ako prímes, vďaka čomu zvyšuje a zlepšuje vlastnosti ľanu. Ten je na dotyk oveľa mäkší a tiež príjemnejší, nepôsobí tak tvrdo a ani sa tak nekrčí, čo je častokrát veľmi nepríjemné.
Aké má viskóza plusy a mínusy?
Poďme sa však na umelú látku pozrieť z praktického hľadiska. Aké sú plusy a mínusy tejto látky? Viskóza je napríklad veľmi príjemný materiál, ktorý sa hodí na každodenné nosenie. Ide o mäkkú a veľmi splývavú látku, ktorú si zamilujete nielen počas leta. Mimochodom, v lete oceníte, že príjemne chladí a na rozdiel od mnohých iných materiálov sa nežmolkuje a netvorí sa v nej statická elektrina, čím nepriťahuje ani chlpy, ani smietka.
Rovnako ako iné materiály, aj viskóza má svoje tienisté stránky, respektíve mínusy. Napríklad sa niekedy môže stať, že sa bude v práčke alebo sušičke zrážať. Nie je to nič ojedinelého, musíte s tým počítať. Je to tiež krčivý materiál a pokiaľ budete viskózové oblečenie často prať, výrazne sa tým zníži jeho životnosť.