Milujete parfumy? Radi sa voniate? Potom vedzte, že parfumářství nie je vôbec žiadnou novinkou, ako by sa mohlo na prvý pohľad poznať. Vôňu ako prostriedok na skrášlenie a získanie pohody a dobrého pocitu používali už ľudia dávnych civilizácií, napríklad starovekého Egypta.
Darčeky pre európske ženy
Vôňa kadidla a myrhy Egypťanom slúžili k náboženským rituálom. Voňavky vedeli pripravovať egyptskí kňazi už niekedy v dobe pred 6000 rokmi. Niektoré ich vôňa mali až šestnásť zložiek! Kňazi bežne dokázali macerovať kvety v olivovom oleji a filtrovali všetko cez plátno. Tiež často namáčali okvetné plátky do tuku, pretože práve tuk dokázal nasať ich vôňu. Od Egypťanov prevzali už rozvinutej parfumářství Rimania. Ovšem majstrami vôní boli aj Gréci, Indovia a Číňania. Do Európy začali vôňa prenikať vo chvíli, keď Arabi zvládli destilácii rastlinných esencií. Križiaci si zo svojich ťažení často privážali roztodivné vône ako darčeky pre svoje ženy. Zlom potom nastal v 16. storočí, kedy Talianka Katarína Medicejská, ktorá sa vydávala za francúzskeho kráľa, priviezla do Paríža parfumy. Mala so sebou dokonca svoje osobné parfumára. Taliansko totiž bola vtedy centrom vôní. Vďaka čulému obchodu talianskych kupcov s Orientom tu boli v ponuke kvalitné vône. Mesto Grasse sa následne stalo metropolou parfumářství. Veľkou módou sa vtedy stali parfumované rukavičky.
Dnes letí ľahší zmesi
Chcete kvalitné parfumy, ktoré odkazujú na históriu, a jedná sa o storočiami preverené esencie? Potom siahnite určite po ružovom oleji. V Perzii existovali rozsiahle oblasti, kde sa pestovali ruže práve za účelom získavania okvetných plátkov ruží. Ružový olej je typický svojou ťažkou sladkou vôňou. Destilácia potom umožnila vytvoriť koncentrovaný alkohol – vôňu, ktorá bola však veľmi drahá. Aj dnes je vôňa ruží základom parfumářství. Väčšinou sa ale pred ťažkými silnými vôňami dáva prednosť ľahším variantom a zmesou viacerých zložiek. Preto môžete staviť na ľahšiu vôňu ruží zmiešanú s ďalšími ingrediencemi- určite v spoločnosti zažiarite.