Desatoro pri sťahovaní

Budete sa sťahovať? Pozrite sa na desať vecí, ktoré bude treba dodržať. Aj vaše sťahovanie tak bude prebiehať v pokoji a bez problémov.

Sťahovacia služba

Sťahovanie nie je činnosť, ktorú robíte každý deň. Sťahovacia firma áno. Kontaktujte napríklad firmu zameriavajúcu sa na sťahovanie v Prahe a objednajte si termín. Profesionálny tím si s vašim nábytkom poradí lepšie ako banda kamarátov.

Nájomná zmluva

Dostatočne dopredu si zaistite výpoveď svojej nájomnej zmluvy. Dohovorte sa tiež na odovzdávacom protokole k bytu, kde budú uvedené koncové stavy vodomeru a elektromeru.

Poskytovatelia služieb

Dohodnite sa s poskytovateľmi elektriny, vody, internetu a ďalších základných služieb na dátume ukončenia zmluvy.

Popolnice

Ku dňu sťahovania si zaistite výpoveď aj z povinnosti platiť poplatky za zvoz odpadu v mieste svojho existujúceho bydliska.

Triedenie

Začnite triediť svoje predmety čo najskôr. Prebytočné odevy a potreby do domácnosti darujte charite alebo svojim známym. Niektoré predmety môžete tiež predať.

Balenie

Všetky predmety pomaly začnite baliť. Najlepšie prepravky sú stohovateľné krabice alebo debny, do ktorých umiestnite drobnejšie predmety a následne krabice postavíte na seba.

Krehké predmety

V rámci balenia venujte zvláštnu pozornosť krehkým predmetom. Tie zabaľte do novín alebo bublinkovej fólie a označte ich nápisom alebo symbolom, že sa jedná o krehké predmety.

Kontrola zmlúv

Než opustíte svoj byt a odovzdáte kľúče, skontrolujte stav bytu a uistite sa, že ste dodržali všetky podmienky zmluvy. Nafoťte si posledné fotografie vášho starého bytu.

Voľno v práci

Pre deň sťahovania je lepšie, keď si v práci zariadite voľno. Budete mať dostatok času aj energie pre všetky sťahovacie úkony. Ak je to možné, pre deti si na tento deň zaistite stráženie.

Kľúče

To posledné, čo budete musieť pri sebe mať, sú kľúče od nového bytu. Vitajte v novom domove! Všetko ste zvládli na jedničku.

Sťahovanie zvládnete. Hurá do novej etapy života!