Delená strava ako životný štýl

Je delená strava životným štýlom alebo diétou? Hranice medzi mnohými diétami a zdravým životným štýlom je tenká a často záleží na uhle pohľadu. Ak sa na delenú stravu pozrieme z dlhodobého pôsobenia na náš organizmus, telo pri nej nestrádá a má všetky živiny, ktoré potrebuje. A ako je známe, niektoré kombinácie nie sú práve dobre stráviteľné. Tak napríklad veľmi zdravé strukoviny sú v kombinácii s bielkovinou v podobe mäsa či vajcia obrovská záťaž na tráviaci trakt. 

Delená strava a jej princíp 

Pôvodne bola delená strava určená pre osoby s ochorením obličiek. Rozšírila sa ale medzi širokú populáciu a stravuje sa podľa nej veľké množstvo ľudí, ktorým vyhovuje. Už samotný názov delená strava vznikol z faktu, že je pri nej treba všetky potraviny rozdeliť na bielkovinové, sacharidové a neutrálne. Tým, že sa tieto jednotlivé zložky nemiešajú dohromady, nie je tráviaci trakt preťažovaný. A výborné je, že môžete jesť všetko. 

Výsledkom je naozaj redukcia hmotnosti. Je síce pomalší, ale vždy nastane. A ako je známe, rýchly úbytok váhy má väčšinou za následok jojo efekt. Preto je možné túto pozvolnost vnímať skôr ako výhodu. Ak chcete skutočne schudnúť, je nutné sa držať určitých pravidiel. 

Konzumujú sa teda vždy s určitým časovým odstupom iba potraviny bielkovinové alebo sacharidové, doplnené neutrálnymi potravinami. Nikdy sa ale neje bielkoviny a sacharidy dohromady. Tieto potraviny sa striedajú počas dňa a neodporúča sa jesť len týždeň len sacharidová alebo naopak bielkovinová jedla a to isté sa neodporúča celý deň. Stačí odstup 4 hodiny, aby sa potraviny nemiešali vzájomne. 

Vďaka úplne novému diétnemu režimu sa naštartuje proces chudnutia. Zaradením väčšieho podielu neutrálnych potravín v podobe ovocia a zeleniny sa tiež celkovo zníži energetický príjem. Zlepší sa aj pitný režim a telo je celkovo lepšie hydratované. Ak pridáte aj pohyb, výsledky sú skoro viditeľné. Efekt chudnutie síce prichádza veľmi pozvoľna, ale rozhodne stojí za to delenú stravu skúsiť. Dôležitá je ale aj osobné motivácie. 

Čo a ako presne konzumovať 

Medzi bielkovinové potraviny patria predovšetkým mäso v tepelnej úprave. Hlavne hovädzie, teľacie, baranie, morčacie i kuracie. Vynechať sa má vyprážanie a najmä trojobal, ktorý sa nezlučuje s princípom delenej stravy. A výrazne obmedziť bravčové mäso, alebo aspoň jeho tučné partie. Patrí sem aj ryby, nie údené a plody mora. Ďalej sójové výrobky, vajcia, syry do 50% tuku a nízkotučné mlieko a mliečne výrobky. 

Ako nápoje sa odporúča čistá voda, ovocné čaje, ovocné, biele a červené víno a šampanské. Z ovocepouze niektoré. Hlavne citrusy, kyslé jablká, hrušky, broskyne, marhule, čerešne, jahody, maliny, exotické ovocie ako mango, papája, ananas.I keď sa stále polemizuje nad tým, kam vlastne to paradajka patrí a pokladá sa skôr za zeleninu, patrí sem aj povarená paradajky, ktorá sa tak stávajú oveľa kyslejšími. 

Sacharidové potraviny zahŕňajú celozrnné obilia ako pšenica, raž, ovos, jačmeň, proso, sušená kukurica a nelúpaná ryža a výrobky z neho v celozrnnej forme, teda chlieb, žemle, koláče z celozrnnej múky, cestoviny, krupice.Patří sem aj niektoré druhy zeleniny, zemiaky, kučeravý kel, cukrová kukurica a ovocie ako banány, sladké jablká a hrušky, figy, hrozno, datle a sušené ovocie aj med. Z nápojov ovocná šťava, sirupy, pivo. 

Neutrálne potraviny sú zejménazakysané mliečne výrobky, syry s viac než 50% podielom tuku, väčšina zeleniny ako kapusta, uhorky, mrkva, paprika, špenát, hlávkový šalát alebo kaleráb, údené mäso, strukoviny, orechy, huby a bylinkové čaje. Alkohol len vo forme liehoviny.