Dámske plavky a čas. Ako sa menili s plynúcimi rokmi?

Každým rokom sa na pulty obchodov dostávajú nové a nové plavky. Ženy každým rokom utráca za aktuálne najštýlovejšie kúsky, s ktorými sa ukážu na kúpaliskách alebo pri mori na dovolenke. Ak sledujete módne trendy, potom iste viete, že sa móda inšpiruje minulosťou. Aj plavky teraz vyzerajú, ako keby pochádzali zo sedemdesiatych rokov.

Kde sa vzali plavky

Dámske plavky sa mení s plynúcimi rokmi. Viete, kde sa vôbec vzali? Z akého obdobia pochádza vôbec prvá zmienka o plavkách? Vôbec prvé zmienky o dámskych dvojdielnych plavkách, respektíve o dvojdielnych odevoch používaných na športové účely, pochádza už z dávneho antického Grécka, konkrétne z obdobia okolo roku 1400 pred naším letopočtom. Už vtedy sa dvojdielne odevy veľmi nápadne podobali súčasným bikinám.

O bikín sa neskôr upustilo

Aj keď dnes poznáme predovšetkým bikiny, v osemnástom storočí sa od nich upustilo. Vtedy sa móda zamerala na kúpacie župany a košele, ktoré boli veľmi obľúbené hlavne v Európe. Nosili sa do vody, ale vyzliekal sa až doma.

Neskôr ženy upustili aj od kúpacích županov. Počiatok dvadsiateho storočia znamenal obrovskú revolúciu vo svete plaviek. Ženy sa zrazu začali kúpať v kúpacích šatách či v modeloch, ktoré boli dĺžkovo nad kolená, ušité z veľmi ťažkej látky. Nešlo o nič pohodlného ani praktického, napriek tomu to boli vtedajší plavky.

Dvadsiate roky minulého storočia priniesla holú kožu
Trocha holej kože sa opäť začala odhaľovať a ukazovať až v dvadsiatych rokoch minulého storočia. V tom čase nebola holá koža už takým obrovským pohoršením, napriek tomu sa však nesmelo ukazovať veľa.

Od roku 1930 sa plavky začali brať veľa vážne a začali sa vyrábať rôzne modely. Plavky sa nosili s rôznymi doplnkami či šperky, dĺžka nohavíc sa postupne skracovala a prvé bikiny sa potom objavili roka 1946.