Cukrovka – aký život s ňou dá žiť?

Pod pojmom choroba si väčšinou vybavíme iba zápal pľúc, angínu, chrípku alebo len nejaké bežné prechladnutie, medzi ktoré sa radia hlavne kašeľ a nádcha. Nikto si väčšinou nevybaví závažné ochorenia, ktorá vykonáva mnoho z nás celým životom. Najčastejšie sa v poslednej dobe vyskytuje cukrovka, o ktorej sa hovorí, že je to choroba, pri ktorej človek vlastne nežije, ale ani neumiera. Skrátka len prežíva, pretože každý deň mu môže byť inak, každý deň môže mať inú hladinu cukru, nech už si ju stráži alebo nie. Cukrovka však môže byť naozaj nebezpečná.

Cukrovka je charakteristická hlavne tým, že sa v našej krvi vyskytuje nadmerné množstvo cukrov. Je to teda porucha metabolizmu cukrov. V našom živote sa s ňou môžeme stretnúť úplne v akomkoľvek veku – nejedná sa o chorobu, ktorá sa ukazuje len v istom vekovom štádiu. Choroba sa nám môže prejaviť hneď pri narodení alebo môže vypuknúť počas akéhokoľvek okamihu v našom živote. Veľakrát však býva aj prenášaná gény. Zistí sa vždy pri rozbore krvi.

Aké sú príznaky?

Ak sa bojíte, či máte alebo nemáte toto ochorenie, potom sa zamerajte na príznaky, ktoré te o chorobe predchádzajú. Medzi najčastejšie príznaky patrí hlavne veľmi časté močenie, ďalej treba zvracanie, vyskytuje sa aj telesná slabosť alebo výrazné chudnutie. Často tiež máte pocit hladu, aj keď ste veľmi sýto najedení. U detí sa veľmi často vyskytuje pomočovanie sa, a to aj v neskoršom veku. Zníži sa nám tiež chuť na sladké, máme horšie videnie, sme neustále ospalí. Prichádzajú aj rôzne kožné infekcie a časté mravčenie chodidiel je tiež akýmsi najčastejším príznakom.

Aká je liečba?

Cukrovka patrí žiaľ do skupiny chorôb, ktoré nemožno úplne vyliečiť, je to teda akési ochorenie na celý život, ktoré neumožňuje často plnohodnotne žiť, ale tiež ani neumierate. Najviac ju môžeme zmierniť tým, že budeme dodržiavať diéty a pohyb. Potrebujeme tiež pravidelný prísun potravy.