Čomu venovať pozornosť pri výbere záhradného osvetlenia?

Čím ďalej viac času budeme tráviť na záhrade, preto ju vyšperkujte k spokojnosti sebe vlastnou. Aby ste na nej mohli tráviť čas aj po zotmení, je nutné investovať do kvalitného záhradného osvetlenia. Čo konkrétne by malo spĺňať, respektíve čomu venovať pozornosť, aby sme nekúpili „zajaca vo vreci”?

Kde bude osvetlenie sídliť?

Jednou z kľúčových vecí, ktoré rozhodujú pri výbere záhradného osvetlenia, je miesto, kde bude svetlo sídliť. Chcete osvetliť chodníky príjazdovej cesty alebo iba cesty vedúce ku vchodovým dverám? Práve umiestnenie, respektíve lokalizácia svetla bude udávať, aké odolné svetlo má byť proti mechanickému či inému poškodeniu. A samozrejme sa bude od miesta odrážať aj to, akú výraznú intenzitu má osvetlenie mať.

Napríklad ak chcete umiestniť svetlo k jazierku alebo rybníčku, ktorý zdobí vašu záhradu, mali by ste voliť vodotesnú alternatívu.

Je svetlo energeticky úsporné?

Aby ste však zapínaním záhradného osvetlenia neprišli „na bubon” po stránke energetickej, mali by ste hľadať také osvetlenie, ktoré je energeticky úsporné. V súčasnej dobe sú hitom LED svetlá, ktoré dokonca môžu využívať fotovoltaiku čiže ktoré nie sú závislé na bežnom dodávateľovi elektrickej energie.

V prípade, že chcete zvoliť solárne osvetlenie, umiestnite ho iba na miesto, kde ho slnko bude môcť naozaj dobíjať.

Aké má osvetlenie vypínača?

Záhradné osvetlenie by malo byť do istej miery tiež praktické. Preto hľadajte také alternatívy, ktoré sľubujú múdre vypínanie. Pokiaľ však nemáte múdru domácnosť, oceníte skôr tradičné vypínače ručné alebo časovač, vďaka ktorému nebudete musieť kontrolovať, či ste nezabudli záhradné osvetlenie zhasnúť.

Časový spínač je najlepším riešením napríklad v prípade osvetlenia budovy. Diaľkové ovládače ale oceníte. prípade, že osvetlenie sídli napríklad na (od dverí vzdialenejšej) vstupnej bráne.