Čo všetko škodí vašim topánkam

Vaše topánky sú často veľmi namáhané a môžu sa rýchlo poškodiť. V tomto článku sa pozrieme na to, čo vašim topánkam škodí najviac.

Vlhkosť

Nadmerná vlhkosť môže topánky veľmi poškodiť. Taká vlhkosť môže vzniknúť viacerými spôsobmi. Jednou z nich je napríklad nosenie obuvi v daždivom a mokrom počasí, alebo v teplejších zimných dňoch, keď sa topí sneh. Topánky sú potom premočené a čo im nerobí dobre. Pri opakovanom premočení topánok môže dôjsť k popraskaniu materiálu, vzniku plesne a ďalším nepríjemným problémom. Ako sa proti vlhkosti brániť?

Najlepšie je, vode sa úplne vyvarovať. To ale nie je vždy možné a nejako sa pri daždi obúvať musíme. Sú tu ale aj ďalšie možnosti, ako vlhké topánky ošetriť. Pri namočení obuvi je dobré ich okamžite a rýchlo vysušiť. to môžete urobiť napríklad fénom, alebo iným zdrojom tepla. Ďalšou možnosťou, ako topánky na vlhkosť pripraviť je impregnácia, ktorá povrchovo ochráni materiál pred vodou.

Vysúšanie

Vysoké teploty, tepla a suchý vzduch môže poškodiť materiál obuvi. Nebezpečný pre rôzne druhy materiálu môžu byť aj ostré slnečné lúče, ktoré dopadajú na povrch topánok. Krátkodobé vystavanie obuvi týmto podmienkam zase toľko nevadí, problematické môže byť skôr dlhodobé vystavovanie obuvi slnku. Je teda dôležité dávať pozor na to, kde topánky nechávate a skladujete. Dobré je využívať rôzne skrine a úložné priestory na topánky, kde sa topánky perfektne skryjú pred týmito podmienkami. Pomôcť môžu aj rôzne ochranné prostriedky, ktoré sa na obuv nanášajú a následne im poskytujú ochranu.

Dlhodobá špina

Nebezpečná je pre obuv aj špina, ktorá sa usadí na obuvi a následne môže poškodzovať materiál topánok. Je teda dobré topánky pravidelne čistiť od trvalých nečistôt. Na to používajte rôzne čistiace prostriedky, ktoré pomôžu topánky dokonale očistiť a obnoviť ich vzhľad. Okrem pravidelných intervalov venujte čas čisteniu obuvi aj v prípade, keď topánky dostali zabrať a sú nadmerne znečistené. Platí to napríklad po športe, po dlhšom cestovaní, alebo po prechádzke prírodou. Topánky dôkladne čistite ako z vonku, tak aj z vnútra.