Čo si vziať z viktoriánskej módy a zaradiť do moderného šatníka?

Hoci viktoriánska éra už dávno pominula, jej pozostatky môžeme v módnom priemysle vidieť aj dnes – veď šnurovacie topánky, plisované sukne, pánske oblekové vesty a kabáty, a dokonca aj biele svadobné šaty nie sú ničím iným ako obmenou trendov z druhej polovice 19. storočia. Ako zakomponovať typické prvky viktoriánskej módy do svojho šatníka v modernej dobe?

Čipkované topy s výstrihom

Jedným z najtypickejších kúskov viktoriánskej módy sú čipkované alebo saténové blúzky s výstrihom. Vyzerajú decentne, elegantne a žensky, ale v kombinácii s tmavými džínsami alebo džínsovými šortkami získajú úplne nový moderný rozmer. Ak chcete svojmu outfitu dodať rebelský tón, skombinujte blúzku s koženou bundou a šnurovacími koženými čižmami.

Najjednoduchší spôsob, ako vzdať hold viktoriánskej móde, sú dobre ušité maxi šaty so sukňou v tvare písmena A. Volány, čipky a volánové rukávy sú povolené, ale mali by pokrývať celé rameno. Svoj šatník môžete doplniť aj o zamatové šaty v tmavomodrej, čiernej alebo tmavej bordovej farbe. Ak je voľnejší, môžete ho opásať, ale nezabudnite, že viktoriánska móda nebola veľmi odhaľujúca.

Šnurovanie

Keď už hovoríme o viktoriánskej móde, nemôžeme samozrejme vynechať korzety. Zvodnú čipkovanú spodnú bielizeň si nechajte do spálne, ale von si vyrazte v módnom korzetovom tope bez ramien alebo v bielej košeli s tmavým korzetovým opaskom. Budete vyzerať elegantne, moderne a vytvoríte si dokonalú postavu presýpacích hodín.

A čo topánky? Ak nechcete investovať do drahých vintage kúskov, vylepšite svoje existujúce členkové topánky alebo lodičky na vysokom podpätku vhodným doplnkom – čipkovanými ponožkami v rovnakej alebo kontrastnej farbe. Svojim topánkam môžete dodať viktoriánsky nádych bez toho, aby ste minuli veľa peňazí. Treba však povedať, že správne zladené oxfordky urobia rovnakú službu vášmu outfitu.