Chrobáci v domácnosti: ako sa ich zbaviť?

Našu domácnosť môžu sužovať mnohí nepriatelia. A nemyslíme tie v kovových zbrojách, ktorí sa budú dobývať a snažiť sa delom prestreliť okná, ako to chodilo vo vojnách. Hovoríme o drobných zvieracích tvoroch, ktoré sú nevítanými spoločníkmi. Jedného dňa nás môžu nemilo prekvapiť chrobáky v domácnosti, aj keď sa snažíme svoj príbytok udržiavať v maximálnej čistote. Odpadky sa pravidelne vynášajú, škáry a medzery sa pravidelne utesňujú a vysávajú pri každotýždennom upratovaní. Napriek tomu sa však chrobáky v domácnosti vyskytnú, preto si poďme prezradiť, ako s nimi zatočiť.

Keď sa v domove objaví potemník skladištný

Existuje mnoho druhov chrobákov, ktorí sa môžu dostať až cez prah domu. Jedným z nich je potemník skladištný, ktorý môže merať až tri milimetre. Ide o hnedého chrobáka, ktorý začne okupovať našu kuchyňu. Znehodnocuje jedlo svojimi výkalmi a často aj močom. Väčšinou si ho prinesieme v múke alebo v cukre, preto je dôležité, po zistení jeho prítomnosti, vyhodiť všetky zamorené potraviny a tie existujúce radšej pravidelne kontrolovať. Tým sa ho dokážeme zbaviť.

Čo platí na mravce?

Počas leta sú pravidelnými okupantmi mravce. Brázdia nielen kuchyňou, ale tiež sa rozmnožujú tak rýchlo, že sa s nimi stretávame prakticky v každej miestnosti domu. Ako sa ich ale zbaviť? Títo chrobáky v domácnosti neznáša ocot, spreje, prášok do pečiva. To všetko sú veci, s ktorými sa môžete vydať do boja a vďaka ktorým boj s nevítanými hosťami vyhráte.

Na mole šatníkové platí levanduľa

Čo ďalšie nás môže nemilo prekvapiť? Napríklad taký mól. Títo chrobáky v domácnosti sa väčšinou uchýlia do šatníka, kde zasadajú na oblečení. Aby ste ich vypudili, je potrebné vytriediť a vyčistiť šatník, napadnutý textil ideálne vyprať v horúcej vode a do šatníka zavesiť levanduľu, ktorú mole nemajú práve v láske.

Prípadne pomáha aj mydlo alebo cédrové drevo, vďaka ktorému dobrovoľne opúšťa naše šatníky (alebo kredence, pokiaľ sa uchýlia do kuchynských kútov).