Chia semienka: superpotraviny, ktorú milovali už starí Indiáni

Čas od času sa objavujú potravinovej hity. Jedná sa superpotraviny, ktoré ľudskému telu dodávajú obrovské množstvo živín. Úplne oprávnene k nim patrí aj chia semienka. Ich čaro sme nedávno objavili aj u nás. Čo robí túto potravinu neodolateľnú?

Zásobáreň živín a energie

Drobná nenápadná semienka sú plodom Šalvie hispánskej pochádzajúce z Latinskej a Strednej Ameriky. Indiáni žijúci v tejto oblasti pochopili ich význam už pred mnohými storočiami. Nosievali si preto na svojich cestách malý vrecúško týchto semienok, ktorý im v prípade núdze poslúžil ako zásobáreň energie a živín, teda sacharidov, bielkovín, tukov, vlákniny, minerálov a vitamínov. Táto nenápadná semienka pokryla ich výživové potreby. Pýtate sa, ako je to možné? Odpoveď je jednoduchá. 100 gramov týchto semienok obsahuje 37 gramov sacharidov, 21 gramov bielkovín a 31 gramov tukov. Okrem toho sa v uvedenom množstve nachádza aj 33 gramov vlákniny. Vysoký obsah vlákniny zabezpečí, že chia semienka na seba bez problémov viažu vodu. Dokážu nacucáním svoj objem zvýšiť až na dvanásťnásobok. Vďaka tomu Indiáni vedeli prežiť aj vtedy, keď mali nedostatok vody.

Hodí sa do najrôznejších jedál

V chia semíncích nájdete tiež veľa nenasýtených mastných kyselín a rad stopových prvkov ako horčík, železo, vápnik, zinok, ďalej antioxidanty a vitamíny C a E. Ak máte chuť vyskúšať si zázračnú moc chia semienok, nie je to problém. Aj u nás už v súčasnosti dostanete v predajniach zdravej výživy, aj keď, pravda, musíte počítať s vyššou cenou. Existuje celý rad receptov, ktorá počíta s využitím šalvie semienok. Napríklad sa z nich dajú pripraviť veľmi chutné koktaily. Ak semienka zalejete vodou alebo napríklad mliekom, vytvorí sa želé, ktoré sa dá napríklad rozmixovať s ovocím. Tiež je možné chia semienka použiť ako jednu zo zložiek müsli alebo sa stane súčasťou pečených müsli tyčiniek. Zrovna tak sa dá použiť aj do šalátu.