Česko ako krajina, v ktorej sa najrýchlejšie tlačia peniaze!

Česko je na tom teraz pomerne dobre. Predsa len ekonomika je na výbornej úrovni. Spláca sa pomerne rýchlo (sme v splácaní svojich záväzkov druhí najlepší v Európskej únii), nezamestnanosť je najnižšia za posledné dve dekády, peniaze sa tu tlačia najrýchlejšie na svete. Že ste najmä o poslednom fakte ešte nepočuli? Ide o novinku, ktorá teraz vyplynula na povrch. Česká republika je teraz naozaj jednou z troch krajín sveta, v ktorej sa peniaze tlačia vážne najrýchlejšie.

Tlač peňazí je samozrejme dôležitá a dnes už pomerne samozrejmá. Lenže ako sa ukazuje, neprináša to práve pozitívne veci. Peňazí je viac, teda táto tlač prispieva napríklad k zdražovaniu nehnuteľností. Možno by sme teda mohli v tomto tlačení trochu poľaviť, nemyslíte?

Tretie miesto je naša!

Podľa výsledkov analýzy, ktorú nedávno urobil fond Quant, je Česká republika na stupňoch víťazov – je jednou z troch krajín sveta, v ktorej sa najrýchlejšie tlačia peniaze. Sme konkrétne za Brazíliou, ktorá je na prvom mieste, a ďalej tiež za Čínou, ktorá je druhá najrýchlejšia.

Najviac peňazí všeobecne tlačí eurozóna. Natlačilo sa v nej vyše osem biliónov dolárov, čo je zhruba nejakých 187 biliónov korún. V Číne sa priemerne vytlačilo sedem biliónov dolárov, čo je okolo stopäťdesiatich biliónov korún, v Spojených štátoch amerických potom zhruba šesť biliónov dolárov, teda niečo cez stotridsaťtisíc korún.

Česká republika medzi tlačiarenskými velikánmi

Už dávno nie je Česká republika iba tou malou zemičkou, za ktorú ju všetci považovali. Teraz si už dokonca prerazila cestu medzi tlačiarenskými velikánmi. Bohužiaľ táto tlač naozaj nafúkla akúsi veľkú bublinu na našom trhu – je u nás viac peňazí, teda tým viac rastú aj ceny nehnuteľností, čo je pre nás pri súčasnej hypotéke pomerne nevýhodné. Už to holt nebude sranda zložiť dvadsať percent ako istinu pri hypotéke, keď bude týchto dvadsať percent predstavovať viac ako tristo tisíc korún.