České BEST OF úspechy za posledných sto rokov

Nikomu určite neuniklo, že tento rok oslavujeme obrovské jubileum, ktorým je sto rokov založenia samostatného československého štátu. Za tú dobu sa toho stalo skutočne veľa, pamätáme zlé čas, ale aj časy dobré. Dokonca sa do sveta zapísali mnohými našimi veľkými úspechmi, ktorých nebolo málo. K tým najväčším úspechom patrí napríklad automobilka Škoda, ktorá nepretržite funguje už desiatky rokov. Vo svete sa však môžeme vychvaľovať aj mnohými inými vecami, ktoré si teraz zmienime.

Ako sme spomenuli, za uplynulých sto rokov vymysleli mnoho zaujímavých vecí, zapísali sa do sveta optiky aj farmaceutiky, zapísali sa do automobilového priemyslu a samozrejme aj do samotnej histórie. Poďme si však spomenúť to najlepšie a najväčšie, čo Česi kedy stvorili, vyrobili či vymysleli.

Vďaka nim môžu aj horšie vidiaci ľudia vidieť bez okuliarov

Kontaktné šošovky nemusíme nijako predstavovať. Jedná sa o vynález, ktorý úplne zmenil svet optiky. V súčasnej dobe sú kontaktné šošovky veľmi populárny, ocenia je hlavne horšie vidiaci ľudia, ktorým obrúčky okuliarov zavadí či doslova vadí. Kontaktné šošovky boli vynájdené v päťdesiatych rokoch 20. storočia a ich vynálezcom bol Otto Wichterle, ktorý doslova zmenil naše videním na svet. Wichterle sa už pred vznikom kontaktných šošoviek preslávil tým, že vytvoril polyamidové vlákno silon, čo bola odpoveď na americký nylon.

Roboti sú tiež českí

Dnes, keď sa povie slovo „robot“, všetci si myslia, že je to americkej slovo, ktoré si Američania vymysleli, keď chceli pomenovať to, čo nás v budúcnosti čaká. Lenže slovo „robot“ nepochádza z žiadneho iného kontinentu, než z toho českého. Slovo „robot“ vymyslel známy umelec Josef Čapek, samotné slovo však použil až jeho brat Karel Čapek v jeho nestarnúca, nadčasové divadelnej hre R.u.r. Vtedy ani jedného z nich nenapadlo, že vymysleli niečo, čo sa doslova zapíše do budúcnosti a čo bude tvoriť našu budúcnosť.