Boj proti zácpě

Zápcha je veľmi nepríjemná záležitosť, o tom niet pochýb. Preto je potrebné snažiť sa jej predchádzať, a to vyváženým a hlavne zdravým jedálničkom bohatým predovšetkým na vlákninu. Keď už nás ale zápcha stretne, je treba ju riešiť. Môžeme navštíviť lekáreň, kde nám odporučia preháňadlo, ale je potrebné vopred vyskúšať prírodnú cestu. Čo v tomto prípade jesť a čomu sa vyhnúť?

Vyhnite sa oblúkom

V prvom rade by sme sa mali nad svojím jedálničkom dosť zamyslieť. Treba z jedálnička vynechať potraviny, ktoré by mohli zápchu podporiť. Medzi také potraviny patria napríklad ryža, horká čokoláda, banán, čučoriedky, mrkva, biele pečivo a hlavne všetky sladkosti.

Tiež ak holdujete instantným pochúťkam, nie je to vôbec dobre. Treba sa im vyhnúť oblúkom, pretože sú plné éčok a soli. A toto nie je pre telo ani naše zažívanie vôbec dobré.

Čo uprednostniť v jedálničku

Naopak by sme mali zaradiť viac ovocia, napríklad hruška a jablko sú na zápchu ideálna voľba. Tiež nesmieme zabúdať na mnoho zeleniny. Tiež si nakúpte celozrnné pečivo, strukoviny, vajcia, mlieko a všetko mäso. Z týchto potravín si potom pripravujte všetky jedlo. Nie je na škodu sa vyhýbať restauračnímu jedlu. Dajte prednosť domácej strave, u ktorej viete, ako kvalitné suroviny ste použili.

 Nesmieme zabúdať ani na pitný režim. Najlepšia je čistá voda. Ak máte radi bylinky, tak mätový čaj je tiež skvelá voľba. Mäta totiž podporuje trávenie. Úplne sa vyhnite sladený a sýteným nápojom. Ako sme už povedali, sladké zápche neprospieva a bublinky spôsobujú nadúvanie. Čomu chceme predchádzať aj v dobe, keď nás zápcha zrovna netrápi.