Suchá koža a vysoká svrbivosť, také sú typické príznaky atopického ekzému, ktorý je zápalovým infekčným ochorením kože. Atopický ekzém sa často objavuje už v detskom veku a býva prepojený s genetickou predispozíciou a imunitou. V Česku postihuje asi 20% školákov a nevyhýba sa ani dospelým.
Ako vyzerá ekzém
Pre atopický ekzém je typický výskyt na rukách, tvári, ale aj vo vlasoch, v ohyboch končatín, na krku. Prejavuje sa suchou svrbivou pokožkou, v pokročilejšej fáze potom aj červenými škvrnami a pľuzgierikmi či šupinami. Koža býva popraskaná a vplyvom škrabania môžu vznikať chrasty. V prípade, že koža začne mokvať, hrozí aj infekcia a vznik hnisavých pupienkov. Prejavy pritom môžu v rôznych obdobiach zosilňovať a slabnúť. Stopercentnú diagnostiku atopického ekzému vykonáva kožný lekár, a to na základe vyšetrenia vzorky kože.
Prečo atopický ekzém vzniká
Atopický ekzém je do veľkej miery dedičný, svoju úlohu ale zohráva aj porucha funkcie kožnej bariéry, počasia, alergény či mikróby. Najčastejšie sa objavuje u detí, a to už v dojčenskom veku. Príznaky môžu miznúť okolo 6. roku života, prípadne v dospelosti, časť pacientov ale ťažkosťami trpí aj doživotne.
Ako bojovať s atopickým ekzémom
Základom liečby atopického ekzému, ale aj prevenciou proti jeho vzniku, je voľba vhodnej stravy. Tá by nemala obsahovať vysoké množstvo vajec, mlieka, arašidov, sóje, rýb, citrusov, kivi, paradajok či kakaa. Rovnako veľmi napomáha eliminácia stresu, dostatok spánku a vyhýbanie sa alergénom všetkého druhu.
Pokiaľ ide o starostlivosť o postihnuté miesta, je potrebné ich predovšetkým neškrabať, iba na ne aplikovať hydratačné prostriedky či prípravky priamo určené na liečbu atopického ekzému. Proti svrbeniu môžu pomôcť bylinné kúpele z pýru, lopúcha, nechtíka, eukalyptu či kostihoja. Kožný lekár tiež môže odporučiť prípravky na tlmenie zápalu.