Atopia – fakty a mýty o nepríjemnom ochorení kože

Koža je najväčším orgánom ľudského tela a mala by tvoriť akúsi ochrannú bariéru voči dráždivým vonkajším vplyvom okolia. Pokiaľ je zdravá, túto úlohu spĺňa. No v mnohých prípadoch trpí a bojuje s rôznymi druhmi ochorení. Jedným z tých najobvyklejších a zároveň najzávažnejších je atopia. Toto ekzematické ochorenie dodnes sprevádza mnoho mýtov a poloprávd, ktoré pacientom s touto diagnózou vôbec neprospievajú. Tak ako to v skutočnosti je s atopiou?

Je atopia nákazlivá?

Ekzematické ochorenia sa vo všeobecnosti vyznačujú na pohľad nepríliš vábnymi prejavmi. Hovoríme najmä o začervenanej pokožke, v niektorých prípadoch dokonca o vredoch či pľuzgieroch s hnisom. Tieto niekedy až odpudivé prejavy môžu navodzovať dojem, že atopia sa prenáša napríklad dotykom. No nie je to pravda. Atopická dermatitída nie je nákazlivá, šíri sa na základe genetických predispozícií, ktoré môžu umocniť vplyvy prostredia. Ak aspoň jeden z rodičov trpí týmto ochorením, prípadne ešte sennou nádchou či astmou, je viac ako 50% šanca, že aspoň jednu z chorôb zdedí aj jeho dieťa. Táto šanca však dramaticky stúpa, ak s ochoreniami bojujú obaja rodičia, prípadne ak žijú vo veľkom meste či v blízkosti priemyselnej zóny.

Atopický ekzém

Atopický ekzém postihuje najmä deti. Znamená to, že dospelí nie sú ohrození?

Je naozaj pravdou, že atopický ekzém sa vyskytuje najmä u malých detí, a to v priebehu prvých šiestich mesiacov ich života. Jedná sa však o chronické a, bohužiaľ, dlho trvajúce ochorenie, ktoré neodznie v priebehu dní ani týždňov. Jeho symptómy sa môžu striedavo zlepšovať alebo zhoršovať, no majú tendenciu výraznejšie neustupovať celé roky či dokonca desaťročia. Možno aj vy poznáte človeka, ktorý bojuje s atopiou – tento kožný problém totiž postihne v rôznej fáze života každého desiateho obyvateľa tejto planéty. Hoci atopický ekzém postihuje najmä pacientov v detskom veku, od jeho prejavov nie sú ušetrení ani dospelí.

Mám ekzém! Je to ten atopický?

Ekzematických ochorení je celá rada a ich príznaky sú, najmä pre laikov, veľmi podobné. Atopia sa považuje za závažnejší typ ekzému a prejavuje sa suchou, svrbivou a sčervenanou pokožkou za ušami, na rukách či v oblasti pod kolenami. Ľudia s atopickou dermatitídou môžu počas svojho života zažívať rôzne prejavy tohto ochorenia, medzi ktoré patrí napríklad dráždivá suchá pokožka, herpesy či katarakta. Existujú však aj iné typy ekzémov s veľmi podobnými prejavmi a symptómami, nezriedka sa dokonca vyskytujú súčasne s atopiou. Definitívny verdikt o druhu a závažnosti ochorenia sa dozviete jedine od kožného lekára, ktorý vám zároveň nastaví účinnú liečbu.