S prichádzajúcim letom treba myslieť na to, ako sa čo najlepšie chrániť pred spaľujúcim slnkom. Okrem opaľovacieho krému by ste si mali zaobstarať aj pokrývku hlavy. Vedeli ste, že na svete existuje viac ako 40 druhov klobúkov? Burinky, panamy, toky, slamáky, fedory… Našťastie nemusíte byť práve Klobučník z Alenky v ríši divov, aby ste si vybrali ten správny. Pomôžu vám k tomu nasledujúce tipy.
Kvalita nad kvantitu
Vždy je lepšie vybrať si jednu kvalitnú pokrývku hlavy, ktorú môžete nosiť na rôzne príležitosti a po niekoľko sezón než doma hromadiť veľa lacných klobúkov, ktoré nevydržia viac ako pár výletov k vode. Pri výbere si odpovedzte na jednu otázku: „Akú farbu má väčšina môjho oblečenia?“ To vám napovie, v akej farbe sa cítite dobre a aká vám najviac pristane.
Pokiaľ si nie ste istí, riaďte tónom vašej pleti. Ak máte svetlú, až porcelánovú pokožku, vám pristanú tmavšie farby, ako je šedá, hnedá, vínová, zelená alebo tmavo modrá. Čierne sa radšej vyhnite, ešte viac by zvýraznila bledú pleť. Olivovej pokožke pristane takmer akákoľvek farba, či už tmavšia alebo svetlejšia, vyhnite sa iba nevýrazným stredným tónom. Pokiaľ máte snedú pokožku, snažte sa vytvoriť kontrast medzi farbou kože a farbou pokrývky hlavy.
Výber podľa postavy
Pokiaľ máte vyššiu postavu, voľte skôr väčší klobúk so širokou krempou. Malé klobúky by mohli vyzerať disproporčne k zvyšku tela. Pokiaľ ste naopak menšie postavy, voľte klobúčik, ktorý nie je širší, než je šírka vašich ramien. Pokrývka hlavy v rovnakej alebo podobnej farbe, akú má zvyšok vášho oblečenia, postavu opticky trochu predĺži.
Záleží aj na tvare tváre. Guľatejším tváram pristanú skôr hranaté tvary a vyššie klobúky, fedory alebo slamáky, ktoré opticky pretiahnu tvár, a naopak podlhovasté tvári najviac pristanú klobúky nižšie as výraznejšou krempou. Pokiaľ máte malú hlavu s jemnými rysmi, voľte skôr užšiu krempu, inak vás klobúk úplne zatieni.