Ako zariadiť modernú kuchyňu?

Kuchyňa je neoddeliteľnou súčasťou nášho domova a podľa prieskumov je aj tým najobľúbenejším miestom, kde sa ľudia schádzajú prakticky denne. Navyše sa tu zhlukuje jedlo, a to je pre mnohých ľudí dôvodom, prečo žiť (brané s nadsadením). Pokiaľ sa chcete aj v kuchynskom kúte cítiť dobre, je kľúčové si ju pekne zariadiť so všetkými náležitosťami, nielen peknými úchytkami alebo stolovými podnožami, a podľa posledných moderných trendov. Čo sa teda dnes nosí a ako konkrétne si modernú kuchyňu zariadiť?

Nové umiestnenie rúry

Pri zariaďovaní kuchyne máme, možno zo zvyku alebo z dôvodu zabehnutých trendov, tendenciu umiestňovať rúru na pečenie do kuchynskej linky. Volíme spravidla kombináciu rúry a sporáka. Lenže podľa bytových architektov nejde o pohodlné, ale ani o bezpečné riešenie. Oveľa lepšie je umiestniť rúru do takej výšky, vďaka ktorej sa nebudete musieť ohýbať, aby ste vytiahli pekáč.

V moderných kuchyniach teda platí, že ideálne je umiestniť rúru do výšky zhruba dvoch tretín vlastnej postavy. Orientujte sa teda vždy podľa toho, kto tu bude tráviť najviac času.

Kuchyňa ako kruhový priestor

Najmä ak sa chystáte postaviť si dom alebo ste sa pustili do celkovej rekonštrukcie domácnosti a kuchyňu prestavujete od základov, bytoví architekti sa zhodujú na tom, že pokiaľ je to len možné, postavte kuchynský kút ako kruhový priestor, v ktorého strede sa budete pohybovať úplne ľahko a kde budete mať úplne všetko po ruke.

Ideálne bude, keď sa v úplnom strede kuchyne bude nachádzať praktický ostrovček, okolo ktorého sa budú rozprestierať barové stoličky. Aj keď si možno hovoríte, že sa bude jednať o zbytočný prvok domácnosti, verte, že nakoniec práve barové stoličky budú tým najvyužívanejším nábytkom v domove.

Silný digestor ako základný stavebný kameň kuchyne

Ako docieliť modernú kuchyňu? Aj keď by človek povedal, že sa má pozornosť upnúť hlavne na dizajnovú stránku veci, musí sa pozerať aj na tú praktickú. Základným kameňom kuchyne by mal byť silný digestor, ktorý úplne premení celú kuchyňu a bude predchádzať ulepenej, mastnej ploche.