Ako vybrať štýlové náušnice pre dcéru?

Náušničky patria medzi veľmi častý darček pre malé dievčatká. V niektorých rodinách sa dedí z generácie na generáciu, niekedy je zvykom, že ich dievčatku kupuje napríklad babička. Kedy a ako vybrať tie pravé?

Kedy je správna doba na detské náušnice?

Predtým bolo zvykom prepichovať bábätkám ušká krátko po narodení, niekde je toto bežné aj dnes. Najčastejšie sa však ako doba, kedy nasadiť náušničky odporúča 3. – 6. mesiac veku dieťaťa. Dieťa už má lepšie funkčný imunitný systém a obvykle má za sebou aj prvé očkovanie.

Pichnutie, alebo nastrelenie náušníc?

Pokiaľ už sa rodičia rozhodnú pre nasadenie náušníc svojej dcérke, je ešte potrebné zvoliť, akou metódou sa toto vykoná. Buď je možné zvoliť klasické prepichnutie ušiek ihlou alebo nastrelenie náušníc.

  1. Prepichnutie ihlou
    Prepichnutie ihlou býva lacnejšie a môžete dať dieťaťu do uška ihneď náušničky, ktoré si vyberiete. Obvykle sa volia zlaté náušnice bez obsahu niklu, ktorý môže spôsobovať alergickú reakciu.
  2. Nastrelenie náušníc
    Aplikácia náušníc nástrelom je teraz zrejme volené častejšie. Najprv je na ušku označený bod, kde bude umiestnená dierka. Potom je do uška pomocou špeciálnej pištole vpravená dočasná náušnička. Prepichnutie samo o sebe je veľmi rýchle, ranka na ušku nijako nekrváca. Dočasnú náušničku je možné za 5 – 6 týždňov vymeniť za klasickú náušnicu.

Aký materiál je pre detské náušnice najlepšie?

Čo sa týka materiálu, zvoľte skôr žlté zlato, biele zlato, striebro alebo chirurgickú oceľ. Bižutérnym kovom sa radšej vyhnite, aby ste svojmu drobčekovi neprivodili alergickú reakciu. To však neplatí len pre deti, aj mnohí dospelí mávajú negatívne reakcie a trpia precitlivenosťou na bižutérne kovy.

Tip: Voľbu kovu vám odporúčame nepodceniť, pretože kvalitný materiál je základom zdravého ušká. Nie nadarmo je zlato už po generácie najobľúbenejšou voľbou. Detské zlaté náušnice chránia vašu malú pred zápalmi a alergickými reakciami, preto na nich nešetrite.

Aký vybrať motív a zdobenie náušníc?

Výber motívov a tvarov je veľký a záleží tu iba na vašej fantázii. Jediné na čo by ste nemali zabúdať je riziko zachytenia náušníc napríklad o sveter pri prezliekaní. Preto nie sú odporúčané ostré hrany, ale skôr praktické zaguľatené.

Čo je detská brizúra?

Malé deti sa rady hrajú, s obľubou na veci siahajú a to platí samozrejme aj pre náušnice. Je teda potrebné, aby boli detské náušnice pre bábätká bezpečné, bez ostrých hrán, dobre držali a nedali sa ľahko rozopnúť. Ideálnym riešením sú v tomto prípade náušnice, ktoré sa zapínajú detským patentom, čiže detskou brizúrou. Pre bábätká a deti do 3 rokov sú ako stvorené. V neskoršom veku dieťaťa už môžete zvoliť aj iné typy zapínania.