Ako si správne vybrať topánky, aby sme v nich ušli dlhé míle

Na výber obuvi kladieme dôraz najmä vtedy, keď vyberáme obuv pre naše deti. Nechceme, aby ich topánky tlačili alebo aby v nich prešli sotva pár metrov a plakali od bolesti. Bohužiaľ, v dospelosti už nekladieme taký dôraz na výber obuvi. A to je škoda. Aj v dospelosti si môžeme vybrať obuv, ktorá nám nevyhovuje. A stačí dodržiavať niekoľko tipov a zásad.

Na aký účel budú topánky slúžiť?

Jednou z hlavných otázok pri výbere obuvi je, na aký účel bude vlastne slúžiť. Sú vhodné do práce alebo ich budeme nosiť len do kancelárie? Budú sa nosiť pri športe alebo len v pohodlí domova?

V súčasnosti sa obuv líši. Delia sa na športovú obuv, obuv na voľný čas, pracovnú obuv a vychádzkovú obuv. Každá obuv je prispôsobená činnosti, na ktorú je vyrobená.

Pokiaľ je dostatok miesta pre prsty na nohách

Väčšina ľudí si myslí, že topánky by mali dobre sedieť. V topánke by jednoducho nemalo byť veľa miesta na prsty. Ale mal by tam byť priestor na prsty. Vo všeobecnosti by tento priestor mal byť jeden centimeter v dospelosti a jeden a pol centimetra v detstve. Ak necháte v topánke určitý priestor, vaše kĺby nebudú cítiť žiadny tlak a nohy vás nebudú bolieť.

Kvalitné materiály prispievajú k maximálnemu pohodliu

Či už si vyberáte poltopánky alebo tenisky, v každom prípade by mala byť obuv pohodlná. Ak nie je pohodlná, pravdepodobne ju nikdy nebudete nosiť na nohe. Ak chcete mať istotu, že obuv bude skutočne pohodlná, mali by ste si vybrať obuv vyrobenú z kvalitných materiálov. Hovorí sa, že kvalita materiálov sa rovná polovici pohodlia. Ak už vlastníte kvalitné kožené topánky, potvrdíte, že je na tom niečo pravdy.

Ďalšie zásady, ktoré treba dodržiavať pri výbere obuvi

  • Zamerajte sa na ľahkosť a mäkkosť obuvi
  • Obuv si vyskúšajte popoludní, keď je noha trochu opuchnutá.