Ako sa starať o mäsožravé rastliny

Mäsožravé rastliny nie sú len praktickými škodcami hmyzu, niektoré druhy sú tiež krásne na pohľad. A ešte k tomu sú výrazne nenáročné, takže pestovanie zvládne každý.

Výber mäsožravky

Pre začiatočníkov sa najviac hodia rosičky, tučnice, špirlice či bublinatky. Ide o ľahko pestovateľné druhy, ktoré neuvädnú, keď urobíte nejakú chybu. Obľúbenými nenáročnými druhmi sú aj láčkovky a mucholapky.

V dnešnej dobe nie je problém mäsožravku zakúpiť. Nájdete ju vo väčšine záhradníctva aj na internete.

Mäsožravkám sa darí v teple

Na jar av lete sa im najviac páči v teple. Potrebujú na život mnoho svetla. Môžete ich dať na slnečný parapet, do zimnej záhrady alebo na terasu. Naopak v zime rastlinky vyžadujú skôr chladnejšie miesto. Preto ich umiestnite do nevykurovanej miestnosti.

Substrát

Vo voľnej prírode rastú mäsožravky v močiarnej pôde. Darí sa im teda vo vlhku. Aby ste im tieto podmienky preniesli k vám domov, posaďte kvetináč do tácky s vodou, aby pôda nevyschla. Ďalšou možnosťou je zalepiť odtokové otvory, aby voda nevytekala. Vlhký substrát udržujte aj cez zimu.

Substrát vyberajte špeciálne priamo pre mäsožravé rastliny. Možno vás to prekvapí, ale v pôde s veľkým obsahom živín sa im nedarí.

Na zalievanie použite destilovanú, filtrovanú, prevarenú (a vychladnutú) vodu. Pokiaľ máte vodu dažďovú, použite tú.

Mäsožravky nekŕmte…

Veľa ľudí sa domnieva, že sa mäsožravým rastlinám musí chytať hmyz. To ale nie je pravda. Rastlina si ho zvládne nachytať sama. Ten ju zaistí potrebné živiny, a preto nie je potrebné rastliny prihnojovať. Mohli by ste ich tým naopak zabiť.

Mäsožravku radšej do väčšieho

Rastlinám sa páči v kvetináčoch väčšieho objemu kvôli väčšej chemickej stálosti. Vhodné nie sú hlinené kvetináče, z ich povrchu sa rýchlejšie odparuje voda.

Presadzovanie

Každá rastlina si zaslúži raz za čas presadiť. U mäsožravých by ste mali presádzať raz za rok až dva. Že je čas na presadenie zistíte podľa meniacej sa farby substrátu. Tá sa mení kvôli zrážajúcim sa minerálom a tiež začne zapáchať kvôli plesni.