Modrá síce patrí medzi studené farby, ale taktiež predstavuje oblohu a more, ktorých pozorovanie na nás v mnohých prípadoch pôsobí značným pokojom. Modrá je spájaná s otvorenými priestormi, slobodou, intuíciou, predstavivosťou, inšpiráciou a citlivosťou. Modrá tiež predstavuje významy hĺbky, dôvery, lojality, úprimnosti, múdrosti, dôvery, stability, viery a inteligencie.
Ide o netradičnú farbu, ktorá však spolu s vhodným zaradením doplnkov môže spestriť váš interiér. Ako modrú namiešať?
Farby primárne, sekundárne a terciálne
Pre lepšie porozumenie miešania farieb si vysvetlíme, ako farby delíme. Primárne farby sú tie, ktoré nemôžeme namiešať z iných farieb. Je to žltá, červená a tiež práve naša modrá. Farby sekundárne potom vznikajú zmiešaním primárnych farieb. Teda napríklad zelená farba vzniká zmiešaním modrej a žltej. Zelenomodrá či červenofialová sú farbami terciálnymi.
Modrú namiešať nemožno
Ako už bolo vyššie spomenuté, modrá je farba základná – primárna a nie je možné ju namiešať. Môžete ju však napríklad stmaviť, čo dosiahnete pridaním jednej až dvoch kvapiek červenej farby a jednej kvapky žltej. Vždy však najskôr vyskúšajte na malej vzorke.
Variácie modré
Pokiaľ chcete ďalej s farbou experimentovať a váš domov ozdobiť iným odtieňom modrej, skúste napríklad:
- Modrú tyrkysovú, ktorá je zrejme najobľúbenejšou variáciou. Na namiešanie tyrkysovej potrebujete modrú a žltú farbu. Maliari by vám však poradili namiešať tieto dve farby do bieleho základu. Čím viac budete mať biele, tým budete mať svetlejší odtieň.
- Atramentovou modrou, ktorú namiešate pomocou červenej.
- Ľadovou modrú, farbu sviežu, ľahkú a vzdušnú.
- Primárnu čiže kráľovskú modrú. Pôsobí nadčasovo, elegantne. Ale pozor na veľké plochy, na ktorých môže pôsobiť príliš tmavo.
- Nezábudkovú modrú, ak chcete do interiéru privábiť pozitivitu až nostalgiu.