Ako na pranie svetrov

V tomto zimnom období sa proste nikto z nás bez svetrov nezaobíde. Určite všetci nejaký ten svetrík v šatníku nájdeme, a že nebude len jeden, tým si môžeme byť úplne istí. Treba ale dbať na to, aby bolo o svetre dobre postarané a stále vyzerali ako nové.

Základom toho, aby sveter pôsobil krásnym dojmom, je to, ako o sveter staráte, teda inými slovami, ako ho ukladáte a tiež v čom a ako ho periete.

uloženie

Asi si hovoríte, čo je na uloženie svetrov tak dôležitého? Proste ho zavesíme na vešiak do skrine a celý zázrak je hotový. Tak na to pozor. Práve tento spôsob je veľmi zle. Pokiaľ bude sveter visieť na vešiaku, dôjde k jeho natiahnutiu, čo je veľmi nežiaduci efekt.

Oveľa lepšie teda urobíte, keď si dáte tú prácu a sveter si úhľadne poskladáte. Čím menej skladov urobíte tým lepšie.

pranie

Treba si vopred, ako sveter pôjdete vyprať, dôkladne prečítať lístok, ktorý nájdete z vnútornej strany svetra. Na tomto lístku nájdete inštrukcie, ako je vhodné sveter prať. Ak vám to čas dovolí, uprednostnite ručné pranie, to je predsa len najšetrnejší. Ak nemáte času nazvyš, vyberte ten najjemnejší program na vašej práčke, kde je teplota nízka a počet otáčok čo najmenší.

Na pranie svetrov vynechajte aviváž a zvoľte čo najšetrnejšie prací prostriedok. Tým najšetrnejším by mali byť detské pracie prášky.

Vyhnete sa sušičkám. Nechce sveter prirodzene uschnúť, len tak prehodený cez bielizeň šnúru. Pod sveter ale umiestnite uterák, aby sa vám šnúra do svetra nevytlačila.