Ako dosiahnuť, aby šperky boli stále ako nové?

Ženy milujú šperky. To vie kdekto. Páni, keď chcú žene darovať niečo pekné, kúpi jej nejaký šperk. Ženu to vždy poteší, veď takých šperkov nie je nikdy dosť. Ak aj vy máte doma veľkú zbierku šperkov, tento článok oceníte. Dozviete sa v ňom, ako šperky vyčistiť. Šperky totiž nie sú niečo, čo by sa nekazilo či nešpinilo. Našťastie ich lesk a trblietanie ide pomerne ľahko zachovať. Chce to len vedieť, ako na to. 

Pravé zlato, striebro či meď nezreziví. Lenže ušpiniť sa pokojne môže. Väčšinou sa to stáva vtedy, keď šperk nosíte takmer denne po dobu už niekoľkých rokov. Napríklad takému striebru škodí hlavne chlór, ale taky vzduch. Citlivé sú hlavne smaragdy. Nech už je váš šperk z akéhokoľvek kovu či kameňov, možno použiť prípravky a nástroje, ktoré šperk dokonale vyčistí. 

Ako vyčistíme striebro? 

Ak by sme mali zostať pri spomínaného striebra, najlepšie ho vyčistí roztok, ktorý bežne kúpite v drogériách. Pomocou špeciálnych handričiek, ktoré tiež kúpite v drogériách, dôjde k skvelému vyčistenie. Ak nemáte čas chodiť do drogérie, nevešajte hlavu. Striebro možno perfektne vyčistiť v roztoku vody a prášku do pečiva či vody a jedlej sódy. Pomoct vám môže aj biela zubná pasta, ktorou sa perfektne čistí aj topánky. 

Ako vyčistíme zlato? 

Milovníci a majitelia zlatých šperkov pozor – čistenie budete mať oveľa jednoduchšie. Zlato je totiž menej náchylné, menej sa špinia. Žiadne vonkajšie vplyvy zlatu nevadí. Zlato môžete napríklad povariť v horúcej vode so saponátom. 

Ak je váš zlatý šperk skôr od škvŕn, použite citrónovú šťavu či inú kyslú tekutinu. 

Samozrejme existujú aj špeciálne prístroje, do ktorých šperk vložíte a počas krátkeho procesu dôjde k absolútnemu vyleštenie a vyčistenie. Prístroje kúpite bežne v kamenných predajniach napríklad s elektronikou alebo v internetových obchodoch. Najskôr si však prečítajte recenzie, nech nekúpite nekvalitný tovar.