Ako doma vyčistiť vzduch, aby sa lepšie dýchalo?

Najmä majitelia bytov sa stretávajú so suchým bytom, ktorý v domácnosti vládne. Suchý vzduch však možno zničiť pomocou zvlhčovačov. Suchý vzduch však nie je jediný problém, ktorý môže majiteľa bytov sužovať. Vzduch v domácnosti môže byť tiež znečistený, a to napokon nielen v bytových jednotkách, ale aj v klasických murovaných domoch. Ak máte pocit, že vzduch v dome je plný baktérií a plesní, je načase ho vyčistiť, ale ako? Pomôcť môžu rady, ktoré prinášame.

Každý človek vie, že ovzdušie, ktoré je okolo nás, nepatrí rozhodne k tým najčistejším. Avšak aj keď je vzduch vonku znečistený, v domácnosti je vzduch ešte ďaleko špinavší. V interiéroch sa totiž vo vzduchu vyskytuje napríklad kysličník uhličitý alebo prach, ktorého sa nedá zbaviť ľahko. Samozrejme plesne sú ďalšie veci, ktoré znečisťujú ovzdušie v interiéri.

Proti všetkým nečistotám však možno bojovať. Prinášame rady, ako na to.

Otvárajte okná každý deň

Aj keď je vonku chladno, na pár minút okná otvorte. Je to najrýchlejší a najjednoduchší spôsob, ako v interiéri vymeniť a zvlhčiť vzduch. Navyše do miestnosti prinesiete oxid uhličitý, ktorý okamžite zaženie ospalosť a tiež únavu.

Častejšie utierajte prach

Ďalšie, čo môžete urobiť proti znečistenému vzduchu v interiéri, je častejšie utierať prach. Ideálne by ste mali utierať prach trikrát do týždňa. Aj keď si hovoríte, že počas takej krátkej doby sa nemôže prach nahromadiť, ale zhruba šesťdesiat percent prachu prilietava zvonku. Zvyšok prachu je schovaný v kobercoch, na pohovke alebo tiež sídli v srsti domácich maznáčikov.

Častejšie perte uteráky

Prach a plesne, aj vlhkosť sa usídľuje v uterákoch. Tie by ste mali prať aj častejšie, ideálne dvakrát do týždňa. V osuškách sa plesne držia najviac, dostávajú sa tak do okolitého ovzdušia a znečisťujú ho. Pri praní uterákov nezabudnite ani na predložky v kúpeľni, v ktorých tiež sídli pleseň.