Aké rastliny vysadiť a nezalievať, pretože milujú sucho?

Premýšľate nad tým, že na svoju záhradu vysadíme krásne rastliny, ktoré budú robiť parádu a z ktorých bude zrak len prechádzať? Možno vás trápi nadmerné sucho a bojíte sa, že by sa rastlinám v suchu skrátka nedarilo. Pravdou je, že rastlinám sa v suchu nedarí, ak to teda nie sú suchomilné rastliny, ktoré sucho milujú. Že neviete, aké druhy rastlín sa k rastlinám, ktoré stačí vysádzať a následne nezalievať, radí?

Tento rok to nevyzerá, že bude daždivé leto, preto sa nejeden pestovateľ a záhradkár snaží na svoju záhradku a skalku vysádzať také rastliny, ktoré milujú sucho a ktoré nepotrebujú k svojmu spokojnému rastu a životu práve veľa vlahy. Ak aj vy pátrate po takej rastline, prinášame vám niekoľko odporúčaní.

Ešte je však potrebné poznamenať, že k suchomilným rastlinám sa neradí len trávy a kroviny, ale aj trvalky, letničky, dreviny, dokonca sa nájdu aj cibuľoviny, ktoré k svojmu životu nepotrebujú práve veľa vody. Aké teda sa oplatí zasiať?

Aké trvalky sú suchomilné?

Zamerajme sa najskôr na trvalky. Napodiv existuje mnoho trvaliek, ktoré doslova milujú sucho. Patrí k nim napríklad centrant červená, čo je vytrvalá rastlina, ktorá má nádherné červené kvety. Pokiaľ nie je červená farba vašou obľúbenou, ponúka sa možnosť zasiať si rebríček túžobníkový, ktorý nepotrebuje zálievku, ale potrebuje slniečko.

Krásnu farbu vám do záhrady prinesie aj kokarda, ktorá vám bude robiť radosť až do neskorej jesene. Nezabúdajte ani na klinček alebo napríklad šalvia.

Aj niektoré bylinky zvládnu sucho

Možno ste sa v minulosti stretli s tvrdením, že bylinky k svojmu spokojnému rastu potrebujú teplo, vodu a svetlo. Lenže sú tu bylinky, ktoré toľko vody nepotrebujú. So suchom si hravo poradí napríklad rozmarín, oregano alebo napríklad krásna a voňavá levanduľa, z ktorej si pripravíte čaju aj odvary.