Aké rastliny nájdeme v rezanej, ale aj v izbovej podobe?

Aj keď vojna na Ukrajine nie je ľuďmi taká sledovaná, zo začiatku išlo o veľkú tému. A aj keď sa nám teraz zdá byť vojna skutočne taká vzdialená, stále sa o veľkú tému jedná. A stále hrozí množstvo rizík, ktoré sa spájajú s našou bezpečnosťou. Ponúka sa preto otázka, ako konkrétne svoju domácnosť pripraviť na takzvanú krízovú situáciu, ku ktorej môže s

Pokiaľ túžite po peknej a útulnej domácnosti, rozhodne by v nej nemali chýbať izbové rastliny. Mnoho ľudí volí hlavne vždyzelené rastliny, ktoré sú pomerne nenáročné, teda sa hodia aj do domácností, v ktorých vládne záhradník-amatér. Pokiaľ však chcete, aby izbové rastliny ladili s vymaľovaním miestnosti, potom stavte karty na kvitnúce izbovky. A ak chcete mať niečo na okennom parapete, ale tiež zároveň aj na jedálenskom stole, ale nechcete, aby išlo o dva rôzne druhy, kúpte si takú izbovku, ktorú nájdete aj v rezanej podobe. Nie je nad to mať zladené aj kvety!

Málokto vie, že existuje celý rad kvetov, ktoré nájdeme ako v izbovej, tak aj v rezanej podobe. Prevonia vám potom domácnosť jednou krásnou vôňou, nie hneď niekoľkými. Poďme sa pozrieť na to, aké druhy nájdeme v takej aj v makovej podobe.

• antúria

Iste poznáte zaujímavý kvet menom antúrie. Jedná sa o krásnu „placatú“ kytičku, ktorú najčastejšie nájdeme v červenej podobe, ale výnimočne ju nájdeme aj v zelenej alebo v bielej farbe. Táto rezanka sa obvykle viaže do kvetov pre pánov. Ženy skôr ocenia anturiu v kvetináči, ktorá si vyžaduje iba polotienisté miesto a pravidelné zalievanie.

• kala

Obľúbeným kvetom mnohých žien je kala. Jedná sa o krásny trubicový kvet, ktorý obvykle nájdeme v žltej a tiež v bielej farbe. V kvetinárstve ich nájdeme ojedinele, pretože nie sú práve najlacnejšie, ale zoženieme ich. Rezané kaly sa najčastejšie viažu do svadobných kytíc. Čo sa týka tých v kvetináči, sú pomerne náročné – každá kala vyžaduje niečo iné. Väčšinou nemajú rady ani tmu, ale ani príliš svetlo, nesmú sa prelievať a kropiť (listy potom žltnú a kvetina hnije).

• ruža

Samozrejme ako v rezanej, tak v izbovej podobe nájdeme aj ruže. Ruže sú asi najviac obľúbené kvety žien a nikdy s ňou neurazíte. Väčšinou sa však ruže nesprávajú v kvetináči, ak máte dom (ak máte byt, uspokojíte sa aj s takou mini ružou). Ak však žijete v dome, často si na záhradu zasadíte rovno taký ružičkový ker.

kôr alebo neskôr skutočne dôjsť. Koľko vody napríklad pribaliť na týždeň, prípadne kam sa skryť, keď by došlo k stlačeniu onoho povestného tlačidla?

Keď nastane takzvaný blackout

Pokiaľ by došlo k takzvanému blackoutu, nepôjde vôbec nič – obchody, banky, internet, televízia. Skrátka a dobre nebudeme mať doma ani teplo, ani možnosť zájsť si nakúpiť. Preto je kľúčové mať vybudované pre takú krízovú situáciu zásoby. V prípade vody sa riaďte tým, že priemerná osoba vypije zhruba dva litre vody na deň, na to ostatní vyžaduje okolo päť litrov.

V prípade jedla buďte obklopení hlavne trvanlivými potravinami, ako sú konzervy, zaváraniny, cereálne tyčinky alebo kompóty či sušienky všetkého druhu.

Je to tiež o zásobe hygienických potrieb a hotovosti

Krízová situácia sa však netýka iba jedla a vody, ale aj ďalších vecí. Pripravené by mali byť aj hygienické potreby, ako sú toaletný papier, mydlo alebo pracie prostriedky. Dezinfekčné prostriedky sa môžu tiež v mnohých prípadoch hodiť rovnako ako vrecia na odpadky alebo antiperspiranty či vlhčené obrúsky.

Okrem hygienických potrieb nezabúdajte ani na financie. Karty nie sú v tomto prípade príliš vhodné, pretože keďže je všetko bez prúdu, ani bankomaty nefungujú. A tak je oveľa lepšie mať hotovosť, a to ideálne jeden mesačný plat.

A čo doprava a svetlo/teplo?

Čo sa týka dopravy, pri aute je nutné mať skutočne kvalitnú batériu pod kapotou a dostatok paliva, ktoré by vás doviezlo na miesto, kam potrebujete. Najčastejšie tým bude asi nemocnica alebo miesto, ktoré je vaše najbližšie a ktoré je určené na evakuáciu.

Po stránke tepla a svetla klaďte dôraz na to, aby ste doma mali stále svietidlo. Zásoba zapaľovačov sa tiež hodí rovnako ako zápalky. A pretože môžu dni byť skutočne chladné, okrem kvalitného oblečenia stavte aj na kvalitné topánky.