Aj ženy majú svoje dni, najmä keď ich trápia choroby, ktoré postihujú len je

Kým pre mužov je najhorší chorobou obyčajná nádcha, ženy môžu trpieť mnohými inými, závažnejšími ochoreniami. Samozrejme aj ženy môže postihnúť obyčajná angína alebo chrípka, je však pravdou, že ženy môžu chytiť aj také choroby, ktoré sú typicky ženské. A napodiv také choroby nie sú len gynekologické. Zoznámme sa s niekoľkými chorobami, ktoré môžu prerábať len a len ženy.

Rakovina krčka maternice

Je ochorenie, pred ktorým sa celá rada žien necháva očkovať. Takéto očkovanie síce nepatrí k najlacnejším a najmenej bolestivým, ale je to potrebné. Rakovina krčka maternice totiž môže byť zradná. Navyše sa jedná o druhé najčastejšie typicky ženské ochorenia, ktorým ženy bohužiaľ trpí.

Riziko vzniku rakoviny krčka maternice sa zvyšuje s vysokým počtom sexuálnych partnerov. Tiež riziko vzniku tohto druhu rakoviny rastie so zlou hygienou alebo tiež pri zníženej imunite.

rakovina prsníka

Opäť ďalší typicky ženské ochorenie, ktoré je nádorovým ochorením postihujúcim drvivú väčšinu žien. V počiatočnom štádiu sa toto ochorenie nijako neprejavuje, v ďalších štádiách choroby sa môže nahmatať hrčka alebo nerovnosti na prsníku.

Riziko vzniku rakoviny prsta rastie s vyššou konzumáciou alkoholu, s návykovým fajčením, tiež s pôrodom po tridsiatom roku života alebo so zlou životosprávou.

vaginálna mykóza

Je snáď najčastejšie ženské ochorenia, s ktorým má skúsenosť pravdepodobne každá žena. Vaginálna mykóza je spôsobená kvasinkou, ktorá sa veľmi rýchlo rozmnožuje. K vzniku choroby prispieva napríklad zlá hygiena, ďalej tiež veľké množstvo konzumovaného cukru alebo tiež k vaginálnej mykóze prispieva nosenie umelého spodnej bielizne.

Nepravidelný menštruačný cyklus

Aj nepravidelný menštruačný cyklus možno považovať ako za typicky ženské ochorenie, ktoré je spôsobené nerovnováhou hormónov a estrogénu s progesterónom. Na nepravidelnosť menštruácie má vplyv aj stres, antikoncepcia alebo napríklad anorexia.