7 receptov na lepšie spanie

Zle spíte? Ťažko sa vám zaspáva, čoskoro sa budíte? Pretáčate sa počas noci z jednej strany na druhú, po prebudení uprostred noci zúfalo počítate ovečky, kým sa vám konečne podarí znova zaspať? Nezúfajte. Existujú rôzne triky, ktoré vám môžu pomôcť sa ľahšie ponoriť do ríše snov. Vyskúšajte ich ešte skôr, než sa rozhodnete navštíviť lekára a žiadať po ňom lieky na spanie.

1. Môže za to káva

Nie ste schopní počas dňa fungovať bez poriadnej dávky kávy? Práve nadopované kofeínom môže byť príčinou vašej nespavosti. Skúste si kofeín odrieknuť aspoň počas neskorého popoludnia a večera, pravdepodobne sa vám bude zaspávať ľahšie.

2. Kúpte si kvalitný matrac

Ak je vaša matrac dlhoročná proleželina, nie je divu, že sa vám na nej zle spí a prevaľujete sa. Neváhajte a investujte do kvalitnej zdravotné matrace, oplatí sa vám to. Investície sa vráti v podobe pokojného spánku.

3. Nastavte si pravidelný režim

Chodíte spať každý deň v inom čase, ponocujete, žijete nepravidelným štýlom? Snažte sa vniesť do svojho života nejaký poriadok. Keď si vaše telo zvykne na to, že sa v určitú hodinu plus mínus nejakú tú chvíľu dostane do postele, ľahšie sa vám bude zaspávať aj budiť sa.

4. Teplý kúpeľ a dobré vetranie

Dôkladná očista pred spaním je príjemným rituálom, ktorý vám tiež pomôže zaspať. Upokojíte sa, uzavriete celý deň, podporíte príjemnú kúpeľom svoj dobrý pocit. Skvelý nápad je tiež spálňu pred zaspaním vyvetrať. Pri čerstvom vzduchu budete ľahšie zaspávať než vo vydýchanej miestnosti.

5. Milostné hrátky dobre naladí

Pekné milostné chvíle so svojou drahou polovičkou tiež dokážu pekne unaviť a naladiť. Možno po nich budete tak vyčerpaní, že zaspíte behom chvíľky.

6. Ruky preč od elektroniky

Do spálne nepatrí ani televízor, ani mobil, notebook, stolný PC či tablet. Pôsobí rušivo. Spálňa je od toho, aby ste v nej spali a oddychovali.

7. Dajte si pozor na to, čo pred zaspaním jete a pijete

Nemáte cez deň čas sa poriadne najesť a napcháte sa až večer? Tak pozor. Mali by ste jesť najneskôr dve hodiny pred zaspaním a vyhnúť sa tučným a sladkým jedlám. Tiež popíjanie alkoholu pred spaním nie je práve najlepší nápad.