Súčasný trend nielen pre mladých? Spolubývanie s viacerými ľuďmi

U študentov je to v súčasnosti obľúbený jav: spolubývanie. Než sa stláčať v malinkú izbe na internáte, radšej sa zíde partia troch alebo štyroch či piatich mladých ľudí a dohromady si prenajmú byt. Náklady sú v podstate rovnaké ako na koľaji, avšak komfort je ďaleko vyššia a majú slobodu a pohodu. Avšak prekvapivo sa tento spôsob bývania rozširuje aj ďalej.

Recept, ako ušetriť náklady

Okrem študentov je spolubývania aj u ľudí, ktorí napríklad prídu za prácou z dediny do väčšieho mesta. Sami treba nemajú na to si zaplatiť byt pre seba, alebo jednoducho nechcú byť v prázdnom prenajatom byte sami, a preto si hľadajú parťákov. Dôvodom pre spolubývanie je ušetrenie nákladov. Nemusí to byť len záležitosť mladých ľudí. Samotné spolubývanie totiž ponúka rôzne výhody. Napríklad ak ste sami, väčšinou pre vás ako možnej bývanie pripadá do úvahy jedine garsónka, na nájom väčšieho bytu jednoducho nedáte dokopy peniaze. Avšak keď sa zíde partia piatich ľudí, z ktorých každý dá na spolubývania svoj diel, môžete si pokojne prenajať päťizbový byt s terasou na poslednom poschodí domu s veľkým výhľadom. Teda dosiahnete aj na kategóriu bytu, o ktorej by ste si za iných okolností mohli nechať len zdať. Finančné podiel, ktorý vám pripadne, je celkom rozumný vy za neho môžete užívať výhod kvalitného bývania. Preto vo veľkomestách ide o obvyklú formu bývania pre mladých, ktorí sú zatiaľ single. Ide len o to dohodnúť si pravidlá užívania spoločných priestorov (kuchyňa, kúpeľňa, WC), ktorá budú všetci rešpektovať.

Záujem sa zdvihol o štvrtinu

Avšak v súčasnosti sa spolubývania stáva zaujímavé aj pre ďalšie vekové kategórie. Dôvodom môže byť napríklad sťahovanie za prácou. Na ubytovňu sa vám nechce, hotel je samozrejme drahý, najať si celý byt sa vám tiež nechce, čo teraz? Spolubývanie je riešením. Podobne je to v prípade, že máte k dispozícii byt, ktorý ako jedna osoba celý nevyužijete. Potom môžete k sebe hľadať jedného, ​​alebo aj viac parťákov. Trebárs mladí odborníci, ktorí nájdu prácu vo veľkých mestách, preferujú tento spôsob bývania. Keď opomenieme určitú stratu súkromia, má to aj rad výhod. Potvrdzuje to aj súčasný trend. Realitné kancelárie zaradili spolubývania do svojho portfólia a záujem rastie, odhaduje sa, že za posledných sedem rokov sa zdvihol asi o štvrtinu.